Zásady a principy sebeobrany ve veřejném prostoru. Vhodná je příprava, protože vše začíná u prevence

por. PhDr. Jaroslav Matoušek a kpt. Mgr. Eva Prachařová z Policie ČR na téma: sebeobrana ve veřejném prostoru, ve školách a na pracovištích
Hosty radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové jsou dnes policejní preventisté por. PhDr. Jaroslav Matoušek a kpt. Mgr. Eva Prachařová. Jaroslav Matoušek je navíc také instruktorem sebeobrany a soudním znalcem v tomto oboru. Protože právě sebeobrana je aktuální téma, kterému se chceme věnovat.
Čtěte také
Co můžeme udělat pro svoje bezpečí? Je nějaká cesta, jak správně reagovali v momentě ohrožení?
Určitě je vhodná příprava, protože vše začíná u prevence. Čili pokud jsem schopen identifikovat nějaké nebezpečí ve svém okolí a vím, jak mám zareagovat, tak potom už je samozřejmě šance poměrně velká. Nicméně jsou situace, na které se zcela připravit nedá a stoprocentní příprava na ně vlastně neexistuje.
Pokud bychom se ale chtěli bavit o nějakém reálném výcviku a přístupu k sebeobraně, tak je dobré navštěvovat nějaké kurzy a tam si vyzkoušet jak teoreticky, tak potom i prakticky jednoduché techniky, principy a zásady sebeobrany.
Protože i ta má nějaké fáze a cílem je nedostat se až do fáze vlastního fyzického boje. Doporučuji tedy navštívit nějaký kurz, vyzkoušet si modelové situace a tam jsme schopni sami u sebe odhalit nějaké možnosti a reakce, co bych vlastně byl schopen udělat.
Čtěte také
Někdo je prudší povaha, takže u sebe může předpokládat, že ihned startuje do protiútoku. Někdo jiný naopak zamrzne a říká, že není schopný se ani hnout, natož si zavolat o pomoc. Tedy reakce jsou velmi rozdílné. A záleží také na konkrétní situaci. Někdy útočníka snímáme už z dálky, jindy ale může útok přijít zcela nečekaně.
A jsme na tom asi všichni celkem podobně, že nejsme na tohle trénování, neumíme sebeobranu, ve většině případů neumíme ani moc rychle běhat, ani nemáme skvělou fyzickou kondičku, ani nejsme moc mrštní.
Je určitě dobré, pokud jsme si vědomi toho, že nejsme v úplně nejlepší kondici a sportovní typ, tak se už dopředu rozmýšlet třeba, kudy v noci půjdeme, jakou cestou se vydáme. Abychom už v této fázi minimalizovali nějaké nebezpečí. Určitě není rozumné vydávat se přes nějaká temná a nepřehledná místa, vydávat se do situací, které by přinášely nebezpečí.
Čtěte také
Jaká by ale měla být první reakce, když už na nějaké ohrožení dojde? Kdo uteče, ten vyhraje?
Do určité míry to samozřejmě platí. Obecně lze říci, že člověk buď utíká nebo bojuje. Snažíme se veřejnosti vštípit, že první takovou možností, když budu identifikovat nebezpečí, je se z toho místa co nejrychleji dostat.
Dám příklad, pokud půjdu někde večer po ulici a nějaká parta tam řve a kope do odpadkových košů, tak rozhodně nebudu ten, který je chce potkat. Je tedy dobré si jich vůbec všimnout, mít nějakou vizuální kontrolu svého okolí. Trošku se dívat kolem sebe, co se děje, žádná sluchátka v uších, i sluchem je dobré prostředí identifikovat.
Tedy první možností je se setkání vůbec vyhnout. Pokud tato možnost není, tak než se pouštět do nějakého hrdinského boje, který nevíme, jak dopadne, tak se snažit z toho místa dostat pryč. To znamená nějaký zrychlený přesun, prostě se dostat mimo zónu ohrožení.
Čtěte také
A pokud už vstupuji v nějaký kontakt, tak pokud to jde, snažíme se nějakým způsobem komunikovat. Uvedu zase příklad. Pokud bychom se bavili o nějakém v uvozovkách loupežném přepadení a hrozí, že by mě mohl nějaký člověk fyzicky napadnout, ale jde mu o majetek, chce peníze, batoh, kabelku, telefon, tak obecně zase můžeme říci, proč riskovat život a zdraví?
Je lépe mu to prostě vydat, klidně mu ještě řeknu, jsou tam peníze, je tam telefon, všechno si vem, nikomu to neřeknu, nebudu volat policii, nemusíš mě mlátit. A ve většině případů, pokud ten člověk dostane to, co chce, tak nemá důvod dál pokračovat v nějakém mlácení. U toho loupežného přepadení doporučujeme nedostat se do další fáze, což je fyziský konflikt.
Jak se bránit už při fyzickém kontaktu? A jaké zbraně mohu na útočníka použít? Celou radioporadnu ohledně sebeobrany ve veřejném prostoru si můžete poslechnout v našem audioarchivu.
Související
-
Krádeže, napadení, vniknutí do domu. Rady, jak se nestát obětí a co dělat při útoku pachatele
Co dělat, když vás někdo napadne? Pravidla sebeobrany se učí i senioři. Kromě fíglů, jak odrazit útok, policisté radí, aby s agresorem mluvili a dívali se mu do očí.
-
Víte co jsou „navolávky“? Telefonické podvody páchané na seniorech, ale nejen na nich. Jak reagovat?
V Královéhradeckém kraji přibývá pokusů o telefonické podvody. Vyplývá to ze statistik. Kriminalisté evidují desítky případů, kdy se někdo snažil vylákat peníze od lidí.
-
Upozorněte své rodiče a babičky i dědečky: POZOR na podvodníky a falešné příbuzné
Poručík Ondřej Moravčík z Oddělení tisku a prevence Policie ČR byl hostem radioporadny Českého rozhlasu Hradec Králové. Téma: senior jako oběť trestného činu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.