Znásilnění už není jen fyzické násilí. Jak se mění česká legislativa?

19. březen 2025

Největší audioportál na českém internetu

Problematika sexuálního násilí se netýká jen fyzických útoků (ilustrační foto) | Foto: Adobe Stock

Jak se mění definice znásilnění v českém právu? Proč oběti často nahlašují sexuální násilí až po letech? Jakou roli hraje mocenské postavení při sexuálním nátlaku? Uslyšíte v celém rozhovoru

Česká republika prochází významnou změnou v přístupu k sexuálnímu násilí. Nová definice znásilnění, která vstoupila v platnost letos, reflektuje evropský trend zaměřený na otázku souhlasu. Právník a expert na sexuální násilí Daniel Bartoň vysvětluje v podcastu Moderní láska, jak se mění chápání sexuálního násilí ve společnosti i v právu. Jak dochází zneužívání mocenského postavení a proč oběti často čekají roky, než se rozhodnou incident nahlásit?

Daniel Bartoň

„V Evropě už ten trend byl nastavený podstatně dříve a od letošního roku ho určitým způsobem dohnal i Česká republika, když nabyla účinnosti redefinice znásilnění," uvádí Daniel Bartoň. Změna reflektuje posun od pouhého zkoumání použití fyzického násilí k otázkám souhlasu a vědomí aktérů o tom, co se děje.

Problematika sexuálního násilí se netýká jen fyzických útoků, ale zahrnuje i mírnější formy nátlaku, často spojené s mocenským postavením. Příkladem je „nahý coaching", kdy známý kouč zneužíval své autority k manipulaci klientů. „Bylo zřejmé, že ho brali jako autoritu, jako člověka, který ví, co dělá," vysvětluje právník a poukazuje na to, jak snadno může dojít k překročení hranic v situacích, kde je přítomna nerovnost rolí.

Poslechněte si celý rozhovor o změnách v přístupu k sexuálnímu násilí v české společnosti.

autor: Petr Bouška

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.