Aj Wej-wej: Tisíc let radostí a smutků. Příběh nejslavnějšího čínského umělce v kulisách dějinných otřesů

23. prosinec 2022

Kniha nejslavnějšího čínského umělce současnosti přesahuje běžný memoár. Aj Wej-wejovo vyprávění propojuje tři generace, jejichž osudy se tu vzájemně zrcadlí.

Čte: Michal Bumbálek
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Překlad: Pavel Kolmačka
Režie: Radim Nejedlý
Premiéra: 9. 12. 2022
Pro rozhlas připravil: Viktor Bezdíček
Kniha vychází na jaře 2023 v nakladatelství Paseka.

Otec Aj Čching odchází za uměleckými podněty do Paříže, po návratu se stává oceňovaným básníkem a členem kulturního establishmentu komunistické Číny. Revoluce mu však přichystá dlouhá léta utrpení, která s ním jeho syn sdílí.

Čtěte také

Aj Wej-wej sám opíše kruh od „tovaryšské“ cesty do USA přes umělecké počátky v Číně až po společenský aktivismus, věznění a exil. Ten s ním sdílí i jeho syn Aj Lao.

Záběr Aj Wej-wejova aktivismu se přitom od počátku neobrací jen proti čínské totalitní moci. Jeho étos je všelidský. „Bez zvuku lidského hlasu, bez tepla a barvy v našich životech, bez pozorných pohledů je Země jen bezcitná skála zavěšená v prostoru,“ říká v závěru svých Pamětí.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.