Alena Blažejovská
Připravuje magazín Zelný rynk. Je dramaturgyní pořadu Radiokniha.
Do rozhlasu nastoupila v roce 1986 během svých studií na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity (tehdy UJEP), kde vystudovala češtinu a dějepis. Jako členka Tvůrčí skupiny Drama a literatura má v současnosti na starosti dramaturgii programové řady Radiokniha na Českém rozhlase Plus. Zabývá se také dramaturgií a autorskou tvorbou literárních a kulturních pořadů pro stanici Český rozhlas Vltava.
Od roku 1996 připravuje pro vysílání Českého rozhlasu Brno literárně-publicistický magazín Zelný rynk, který dostal Cenu programového ředitele Českého rozhlasu za rok 2000. V roce 2018 převzala v souvislosti s tvorbou Zelného rynku Cenu generálního ředitele Českého rozhlasu.
Ze záliby navíc natáčí rozhlasové dokumenty. Tato tvorba získala několik ocenění: v roce 2008 2. cena v soutěži Report za rozhlasový dokument Drnka a v roce 2010 2. cena v soutěži Report za rozhlasový dokument Všechno mám aneb krabice od banánů (portrét Věry Mikuláškové). V roce 2016 obdržela 3. cenu v soutěži Prix Non pereant – Média na pomoc památkám za reportáž o archeologickém výzkumu v Tasově, odvysílanou v magazínu Zelný rynk.
Čtěte také
Roku 2017 získala v této soutěži 1. cenu za dokument Ten příběh mě oslovil – Czech National Trust. Roku 2020 reprezentovala Český rozhlas na prestižním nesoutěžním festivalu rozhlasových dokumentů International Feature Conference s dokumentem Muž, který sází stromy, jehož „hrdinou“ je les, kterým provází lesník, hudebník a básník Jiří Nohel. Tento dokument získal také cenu studentské poroty na festivalu Prix Bohemia Radio v roce 2019.
V roce 2000 se po výzvě Antonína Přidala stala pedagožkou v Ateliéru rozhlasové a televizní dramaturgie a scenáristiky na Divadelní fakultě JAMU v Brně. V roce 2008 se habilitovala v oboru Dramatická umění, tématem její habilitační práce bylo Rozhlasové literární pásmo. Roku 2019 byla jmenována profesorkou.
S Radimem Kopáčem vydala knihu rozhovorů s básníky Popiš mi tu proměnu (2010).
Narodila se v Brně, kde bydlí s výjimkou šesti let, které s rodiči prožila na Kubě. Její otec Karel Kopřiva působil jako sólový kontrabasista v Národním symfonickém orchestru v Havaně, v 70. letech vedl kontrabasovou třídu na prestižní škole Instituto Superior de Arte v Cubanacánu.
Je držitelkou Ceny města Brna v oblasti žurnalistiky a publicistiky pro rok 2017.
Všechny články
-
Finský spisovatel Mika Waltari psal o hybridní válce už v roce 1941
Poslechněte si rozhovor s editorkou Markétou Hejkalovou o českém vydání Waltariho knihy Válka o pravdu.
-
Herci Michal Bumbálek a Lukáš Rieger uvádějí v Káznici na Cejlu verše pronásledovaných básníků
S Michalem Bumbálkem a Lukášem Riegerem si o projektu Básníci v káznici – Skrytá tvář české literatury povídala Alena Blažejovská.
-
Proměny brněnského Bronxu: Městská galerie Brno zve na výstavu přímo do ulic
Nápad na pořízení takzvaných muralů, tedy maleb na zdech, v brněnském Bronxu dostal spisovatel a nakladatel Martin Reiner po svém vstupu do komunální politiky.
-
Boty, paznehty. Stopy poezie Zdeňka Volfa na místech, která jsou mu blízká
Básně ze své nové sbírky čte a také komentuje autor, rodák z Valašského Meziříčí, který žije v Brně-Tuřanech a pracuje jako inseminátor krav v okolí Mohyly míru.
-
Básník Jan Zahradníček dokázal naplňovat lásku přes mříže. Kapela Listověj zhudebnila jeho básně
Vysočinská kapela Listověj vydala desku zhudebněných básní Jana Zahradníčka. Poslechněte si rozhovor s Jiřím Nohelem.
-
Opeřenci v poezii a próze. Jan Frolík: K taxonomii ptáků vylétajících z knih
Básník a amatérský ornitolog z Kardašovy Řečice píše o ptácích v poezii a próze. Poslechněte si čtyřdílný esej Jana Frolíka.
-
Jaroslav Durych: Eseje o umění. Suma víry a umění
„Za zvláštní cíl umění se považovalo a vždy právem bude považovat vyjadřování krásy,“ píše Jaroslav Durych roku 1931 v jednom ze svých esejů o umění.
-
Ale co se vzdušnými pěšinami ptáků? Básníci Jan Frolík a Radek Štěpánek o přírodě i literatuře
O ptácích, rybách a další přírodě ve světě, v němž žijeme, a v literatuře si povídají jihočeští rodáci, básníci Jan Frolík a Radek Štěpánek.
-
Zelný rynk
fejeton Petra Šotnara; rozhovor s Janem Bartoněm, editorem sborníku Držíme ti místo u stolu, dopisy J. E. Fričovi do hradecké nemocnice; vzpomínky Miroslava Plešáka
-
Držíme ti místo u stolu, vzkazovali J. E. Fričovi přátelé. Jejich dopisy vyšly ve sborníku
Knižní sborník je poctou básníkovi, esejistovi, nakladateli a organizátorovi undergroundových akcí, který byl za svůj blog nominován na cenu Magnesia Litera.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »