Marek Mojžíšek
Vede programové řady Radiodokument, Člověčiny, eRko, speciální podcastové série.
Vystudoval divadelní režii na JAMU. Jako dramaturg připravuje Radiodokument na ČRo Vltava a podcastové série. Autorsky se pak podílí na cyklech Úžasné životy, Momenty a Návraty do minulosti, stejně tak jako na několika samostatných dokumentech.
Několik let pracoval pro aerolinky a díky tomu procestoval skoro celý svět. Zkušenost a možnost vidět, jak žije „druhá polovina světa“, ho nesmírně ovlivnila a obohatila. Ve volném čase se vrací k divadelní režii nebo tvoří audio dokumenty jako autor. Pokud zrovna není v rádiu, nejspíš je v kuchyni a vaří něco thajského nebo japonského. V rozhlase nejraději poslouchá cokoliv, co se věnuje historii, divadlu a opeře.
Všechny články
-
Filozof Miroslav Petříček: Sociální sítě jsou obrovská věc, ale zůstal mi zvyk střežit si soukromí
Filozof a pedagog mluví o tom, jak se snaží ze studentů dostat to nejlepší nebo jak velkou hodnotou je přátelství na celý život. Repríza z 30. 9. 2022.
-
Snažím se předstírat mládí. A to je v mých letech kolikrát velmi bolestné, říká hudebník Petr Ulrych
Hudebník a skladatel Petr Ulrych vypráví o zásadách začínajících Javorů nebo o tom, proč se těžce vyrovnává s tím, jak se chováme k přírodě.
-
Malebný kraj České Třebové byl inspirací pro nejslavnější díla Maxe Švabinského
Záběr tohoto významného českého výtvarníka byl široký: od olejomaleb přes portréty slavných osobností, litografie, vitráže Chrámu svatého Víta až k poštovním známkám.
-
Letohrádek královny Anny je ukázkou patrně slohově nejčistší renesanční stavby italského stylu u nás
Na východním okraji Královské zahrady Pražského hradu dal v letech 1538–1560 Ferdinand I. vybudovat Královský letohrádek, zvaný také Letohrádek královny Anny.
-
Ernst Mach vyfotografoval vystřelený projektil. Jeden Mach je dnes také jednotka rychlosti zvuku
Rakouský fyzik a filozof se narodil roku 1838 v Chrlicích u Brna. Absolvoval studium fyziky a matematiky na univerzitě ve Vídni.
-
Slavná remoska se vyrábí dodnes. Hrnec, který sám vařil, byl hitem a jeho obliba zase stoupá
Historie tohoto praktického kuchyňského pomocníka se začala psát v roce 1957. Oldřich Homuta byl tehdy na služební cestě ve Švédsku a tam viděl hrnec, který sám vařil.
-
Hudbu poslouchají všichni, ale slyší ji jenom někteří, podotýká skladatel Miloš Štědroň
Proslulý hudební skladatel, vědec a pedagog popisuje, co má mít správný divadelní song, jak se udržuje v kondici a připomíná léta strávená s Českým rozhlasem Brno.
-
Nekonvenční Josef Váchal. Ovlivnil ho expresionismus i symbolismus, jeho rukopis je však jedinečný
Jednou z opravdu nekonvenčních osobností české kultury byl Josef Váchal. Výtvarný talent měl zřejmě v genech, jeho otec byl totiž bratrancem Mikoláše Alše.
-
Dráha císaře Ferdinanda nepřinesla jen dobré věci. Měla totiž monopol, ostravské uhlí se stalo drahé
Uhelný revír ležící částečně na Moravě, ale především ve Slezsku, vděčí za svůj rozvoj jedinému – c. a k. privilegované Severní dráze císaře Ferdinanda.
-
The best of JAMU. Dokumenty o chataření, církvi a temných myšlenkách i řemeslu prodavače
Další díl cyklu prací studentů ateliéru Rozhlasové a televizní scenáristiky a Audiovizuální tvorby JAMU, tentokrát k staletému výročí rozhlasového studia Brno.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »