Petra Hynčíková

slovesný dramaturg

Zabývám se především přípravou literárních pořadů a rozhlasových dokumentů.

V Českém rozhlase pracuji od roku 2003. Po několika letech v plzeňské redakci  zpravodajství jsem přešla do kulturní redakce a odtud do Centra výroby – Tvůrčí skupiny Drama a literatura. Jsem dramaturgem cyklu Kaleidoskop a Kriminálních případů Čech, Moravy a Slezska. Pro stanice Český rozhlas Vltava a Dvojka připravuji literární pořady, četby na pokračování, dokumenty a celou řadu dalších formátů.

Jsem absolventkou PF ZČU v Plzni a VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka (tvorba textu a scénáře).  

Co mě přivedlo k mikrofonu?

Radio poslouchám díky rodičům už odmalička. Dalším silným impulsem bylo setkání s režisérkou Hanou Kofránkovou, která na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze vedla rozhlasové semináře. K mikrofonu jako takovému mě ale dovedl úspěšně absolvovaný konkurz.

Co považuji za rozhlasová "nej" v mé práci?

Rozhlasová NEJ obecně jsou pro mě svoboda a nezávislost na obrazu, které člověku dopřávají zajímavý prostor k vizuálně nespoutaným fantaziím. Rozhlasové vysílání vnímám jako Nekonečnou Erupci Jazyka, tedy mimo jiné češtiny, kterou jsem studovala. Baví mně sledovat, jak se živý jazyk vyvíjí. Zajímavé pro mě je také poslouchat a vnímat hlasy lidí jako hudbu. Nejvíc ze všeho mě ale baví právě lidé, se kterými se díky rozhlasové práci mohu setkávat. To je dar.

Co mě baví?

Baví mě život. Mám s ním totiž ty nejkrásnější techtle mechtle.

Co mě drží nad vodou?

Jednoznačně pohyb. Pohyb těla i ducha.

redaktorka, vedoucí kulturní redakce Do Českého rozhlasu Plzeň jsem nastoupila na apríla 2003. Po několika letech v redakci zpravodajství jsem přešla do kulturní redakce, kde se zabývám jednak denním zpravodajstvím z regionu zaměřeným na výtvarné umění, literaturu nebo hudbu. Můžete mě slyšet prakticky denně v reportážních vstupech po sedmé, desáté nebo patnácté hodině. Připravuji také rozhlasové dokumenty pro cyklus Kaleidoskop (neděle 18:03). Jsem dramaturgem Víkendového čtení (neděle 19:05). Pro stanice ČRo 3 - Vltava a ČRo 2 - Praha (Dvojka) připravuji další literární pořady, četby na pokračování atp. Společně s Petrou Kosovou moderuji debatní pořad DISKUSE 2015, věnovaný projektu Plzeň Evropské hlavní město kultury 2015. Tyto široké veřejnosti otevřené debaty připravuje Český rozhlas Plzeň ve spolupráci s týmem Plzeň 2015. Co mne baví Baví mě život. Mám s ním totiž ty nejkrásnější techtle mechtle. Co mne přivedlo k mikrofonu Radio poslouchám díky rodičům už odmalička. Co se mi nesmazatelně vrylo do paměti jsou třeba nedělní rozhlasové pohádky na stanici Praha, na ty dodnes nedám dopustit. Často jsme při nich rozčileně okřikovali maminku, když v nejvypjatějších situacích (kdy šlo třeba Honzovi o život - no uznejte) docela klidně lomozila s pokličkami na hrncích. Dalším silným impulsem bylo setkání s režisérkou Hanou Kofránkovou, která na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze vedla rozhlasové semináře. K mikrofonu jako takovému mě ale dovedl úspěšně absolvovaný konkurz. Co považuji za rozhlasová "nej" v mé práci Rozhlasová NEJ obecně jsou pro mě svoboda a nezávislost na obrazu, které člověku dopřávají zajímavý prostor k vizuálně nespoutaným fantaziím. Rozhlasové vysílání je prostě Nekonečnou Erupcí Jazyka, tedy mimo jiné češtiny, kterou mám moc ráda. Zajímavé pro mě je také vnímat hlasy lidí jako hudbu. Při práci mě překvapuje, kolik zvukových informací se dá vtěsnat do tak malé časové plochy, jakou je stopáž dvou až tří minut, kterou většina zpravodajských příspěvků má. Nejvíc ze všeho mě ale baví lidé, se kterými se díky práci zpravodaje setkávám. Co mne drží nad vodou Jednoznačně pohyb. A to pohyb těla i ducha.

Všechny články

Stránky