Petra Hynčíková

slovesný dramaturg

Zabývám se především přípravou literárních pořadů a rozhlasových dokumentů.

V Českém rozhlase pracuji od roku 2003. Po několika letech v plzeňské redakci  zpravodajství jsem přešla do kulturní redakce a odtud do Centra výroby – Tvůrčí skupiny Drama a literatura. Jsem dramaturgem cyklu Kaleidoskop a Kriminálních případů Čech, Moravy a Slezska. Pro stanice Český rozhlas Vltava a Dvojka připravuji literární pořady, četby na pokračování, dokumenty a celou řadu dalších formátů.

Jsem absolventkou PF ZČU v Plzni a VOŠ při Konzervatoři Jaroslava Ježka (tvorba textu a scénáře).  

Co mě přivedlo k mikrofonu?

Radio poslouchám díky rodičům už odmalička. Dalším silným impulsem bylo setkání s režisérkou Hanou Kofránkovou, která na Vyšší odborné škole Jaroslava Ježka v Praze vedla rozhlasové semináře. K mikrofonu jako takovému mě ale dovedl úspěšně absolvovaný konkurz.

Co považuji za rozhlasová "nej" v mé práci?

Rozhlasová NEJ obecně jsou pro mě svoboda a nezávislost na obrazu, které člověku dopřávají zajímavý prostor k vizuálně nespoutaným fantaziím. Rozhlasové vysílání vnímám jako Nekonečnou Erupci Jazyka, tedy mimo jiné češtiny, kterou jsem studovala. Baví mně sledovat, jak se živý jazyk vyvíjí. Zajímavé pro mě je také poslouchat a vnímat hlasy lidí jako hudbu. Nejvíc ze všeho mě ale baví právě lidé, se kterými se díky rozhlasové práci mohu setkávat. To je dar.

Co mě baví?

Baví mě život. Mám s ním totiž ty nejkrásnější techtle mechtle.

Co mě drží nad vodou?

Jednoznačně pohyb. Pohyb těla i ducha.

Všechny články

Stránky