Jan Herget
Vede programové řady Návraty do minulosti a Úžasné životy.
V roce 2005 absolvoval činoherní herectví na brněnské JAMU a do roku 2008 působil v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích. Následně se rozhodl pro novinářskou profesi a po dvouletém sbírání zkušeností v Hitrádiu Faktor zamířil do Českého rozhlasu, kde pracoval v letech 2008 – 2019 v sekci zpravodajství. Nejprve jako redaktor, později jako editor a v závěru své rozhlasové etapy se podílel na vedení domácí redakce. Kromě zpravodajství se pod hlavičkou rozhlasu věnoval i autorské tvorbě, především velkoformátovým dokumentům o uměleckých osobnostech (například Soňa Červená, Vlasta Chramostová, Eduard Cupák). Dále psal scénáře pro menší dramatické formáty, je autorem několika minutových her a vyzkoušel si i roli moderátora v pořadu Klub Rádia Junior. V rozhlase se také 7 let podílel na elévském programu jako lektor a byl členem organizačního výboru mezinárodního festivalu Prix Bohemia Radio.
Další tvůrčí aktivitou Jana Hergeta je literatura. Napsal dvě herecké biografie Laďka Kozderková – Lady Muzikál a Petr Haničinec – Vztekloun s jemnou duší. A dále knihu o sídlech Českého rozhlasu Budovy, které mluví. Paralelně s ní natočil i patnáctidílný dokumentární seriál Tady bydlí rozhlas.
V letech 2019 – 2021 pracoval v televizi Prima, kam byl přizván k rozjezdu projektu CNN Prima NEWS na pozici Vedoucího vydání Hlavních zpráv.
Sezonu 2021/2022 strávil v Národním divadle jako PR souboru Laterny magiky.
V březnu 2022 se vrátil do Českého rozhlasu na pozici dramaturga dokumentů. Stál například za sérií Slaměné vdovy a jako autor připravil speciální série Tři prezidenti a Profesionálové. Od 1. dubna 2023 je vedoucím Tvůrčí skupiny Dokument a Publicistika. Dále se věnuje dramaturgii cyklů Návraty do minulosti a Úžasné životy a také tvorbě dokumentárních pořadů, psaní scénářů pro rozhlasové Příběhy z kalendáře a televizní Kalendárium a také režíruje audioknihy.
Všechny články
-
Ernst Wiesner prosazoval puristické pojetí staveb. Ty vynikají stylovou čistotou
Pozdější významný prvorepublikový architekt se narodil v roce 1890 v Malackách na Slovensku, od devíti let pak žil s rodinou v Brně.
-
Gérard Philipe. Babička Fanfána Tulipána byla Češka
25. listopadu 1959 zemřel francouzský herec Gérard Philipe. Pocházel z rodiny advokáta a jeho babička z matčiny strany byla Češka. Jeho nejslavnější rolí je Fanfán Tulipán.
-
Prominentní umělec E. F. Burian musel překonat zavření divadla a odchod do koncentračního tábora
Říct o Emilu Františku Burianovi, že byl všestranný divadelník by bylo málo. Měl tolik talentů, že byl zkrátka komplexní umělec. Narodil se roku 1904 do umělecké rodiny.
-
Ladislav Pohrobek byl korunován ještě jako kojenec. Když se chtěl ujmout vlády, zemřel
Když roku 1439 zemřel král Albrecht II. Habsburský, byla jeho manželka Alžběta Lucemburská zrovna těhotná a teprve o čtyři měsíce později porodila syna Ladislava.
-
Válka světů. Díky rozhlasové mystifikaci lidé věřili invazi mimozemšťanů
30. října 1938 odvysílala americká rozhlasová stanice CBS hru Válka světů o invazi mimozemšťanů na Zemi. Tvůrcem této kontroverzní mystifikace byl Orson Welles.
-
Hluboká nad Vltavou jako původně gotický hrad prošel za dobu své existence zásadními proměnami
Na místě, kde dnes stojí jedna z nejatraktivnějších památek v Česku, byl ve 13. století hrad Fronburg, založený pravděpodobně králem Václavem I.
-
František Škroup si úspěchu písně Kde domov můj moc neužil. Po sporu s ředitelem divadla přesídlil
Muž, který je jako skladatel podepsaný pod českou státní hymnou, se narodil roku 1801 v Osicích ve východních Čechách do muzikantské rodiny.
-
Ke Staronové synagoze se váže mnoho legend. Jedna vypráví o Golemovi zbaveném života
Tato raně gotická stavba pochází z poslední třetiny 13. století a stojí v Praze, mezi Maiselovou ulicí a Pařížskou třídou. V minulosti ji obklopovalo židovské ghetto.
-
Svět medicíny poznal účinná antivirotika díky Antonínu Holému a jeho týmům. Pomáhají i lidem s HIV
Jeden z nejvýznamnějších českých vědců se narodil v roce 1936 v Praze. Vystudoval organickou chemii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy.
-
Vzestupy a pády Univerzity Palackého. Kontinuitu si udržela pouze teologická fakulta
Druhá nejstarší univerzita na našem území si z historie nese jedno neslavné prvenství, byla totiž nejvíckrát zrušena. Za počátek její existence je označován rok 1573.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »