Spolupráci s Českým rozhlasem Vltava zahájila v roce 2000 v redakci zpravodajství a kulturní publicistiky, v roce 2002 přijala nabídku ze Švandova divadla na Smíchově, kde působila jako dramaturg do roku 2005 (např. Gogol: Ženitba, Shakespeare: Oko za oko, Crommelynck: Vášeň jako led, Molière: Škola pro ženy...). Po mateřské dovolené se vrátila k práci pro rozhlas, jako externistka natočila několik dokumentů pro cyklus náboženské redakce Dobrá vůle: portrét Dáji Kabátové, zakladatelky stacionáře Letohrádek Vendula, byl Vládním výborem pro zdravotně postižené občany oceněn čestným uznáním (2010).
Z pořadů pro Český rozhlas Vltava měly ohlas například Setkávání s Otomarem Krejčou vysílané v roce režisérových 80. narozenin (2001), Osudy herečky Marie Málkové (2010) nebo Páteční večer s Jaroslavem Vostrým (2011). Do literárně-dramatické redakce nastoupila v lednu 2011, podílí se na cyklu Hry a dokumenty nové generace, stejně jako na dramaturgii rozhlasových inscenací (Broch: Vyprávění služky Zerlíny, Horváth: Neznámá ze Seiny, Strindberg: Věřitelé, Greene: Skleník, Syrovátka: Sen divadelního ředitele ...). Vedle vlastní dramaturgické práce rediguje webovou stránku Literatura a hry.
Kontakt: renata.venclova@rozhlas.cz
Všechny články
-
Jozef Lenhart: Spolek kloboukových dam. Jak trpká je realita, před kterou se utíká do vzpomínek?
Blanka Bohdanová jako žena, která se nechce smířit s bezmocí a nečinností stáří. Působivé monodrama, jehož hrdinka volně přechází z reálné roviny do vzpomínek, snů a vizí.
-
Pavel Molek: V mysli vlast, v srdcích smělost. Jakou roli sehráli sokolové 28. října 1918 v Praze?
Hrozil městu vojenský zásah ze strany rakouské armády? Dramatický průběh jednání mezi starostou Sokola Josefem Scheinerem a pražským vojenským velitelstvím.
-
William Shakespeare: Coriolanus. Neporažený římský vojevůdce podlehne až světu politiky
Hra o legendárním římském generálovi, jenž se v úřadu konzula odmítl řídit podle zavedených pravidel a skončil jako vyděděnec.
-
Pavel Landovský: Arest. Jednoaktovka na téma člověk a moc
Další z řady „vaňkovek“, her s postavou Ferdinanda Vaňka. Repríza k 10. výročí úmrtí Pavla Landovského.
-
Kristina Májová: Duende. Jak asi vypadalo přátelství Lorcy, Buñuela a Dalího?
Jak pravděpodobné je, že se v jednom čase a na jednom místě potkají tři největší umělecké talenty tehdejšího Španělska? Ne příliš. Přesto se tak stalo.
-
Petra Hůlová: Kolonie Umami. Kvasit může nejen zelenina
První rozhlasová hra známé české prozaičky s Pavlou Beretovou v hlavní roli. Text si pohrává s principy hororu, společenskokritického statementu a nespolehlivé vypravěčky.
-
Loupežníci. Somr, Dvořák a Novotný ve vášnivém dramatickém debutu Friedricha von Schillera
Slavná tragédie o vzpouře mládí proti starému pořádku, její ceně a důsledcích, nepřestává vzrušovat ani po více než 200 letech od svého vzniku.
-
Vladislav Vančura: Rozmarné léto. „Tento způsob léta zdá se mi poněkud nešťastným...“
Chladné léto v malých říčních lázních a citová bouře, kterou způsobí v srdcích tří postarších pánů mladičká provazochodkyně.
-
Max Brod: Nevěsta Karla Sabiny. Příběh konfidenta rakouské policie s Aloisem Švehlíkem v hlavní roli
Karel Sabina se do české historie navždy zapsal jako libretista Prodané nevěsty, ale zároveň se jeho jméno stalo symbolem zrady. Jaký vlastně byl?
-
Petr Kazda: Včera, dne 20. srpna… Rozhlasová hra k výročí srpnové okupace
Udrželi nezávislé vysílání v srpnu 1968, i když budovu rozhlasu obsadili ruští vojáci. Hra Petra Kazdy vznikla jako pocta statečnosti tehdejších rozhlasových pracovníků.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »