Anna Smetanová: Anny a Anneta. Vyjasní rozhovor dvou bývalých spolužaček dávné křivdy?
Rozhovor dvou bývalých kamarádek má objasnit minulost, ale místo toho přináší další a další zvraty. V hlavních rolích Jaroslava Adamová a Růžena Merunková. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Kdysi spolu chodily do školy dvě Aničky. Ta hezčí získala přezdívku Anneta, ta druhá zůstala Anny. Anneta byla úspěšnější i v dalším životě. Stala se významnou vědeckou pracovnicí a bývalou spolužačku vytěsnila z paměti. Jednoho dne u ní zazvoní telefon. Na druhém konci je právě Anny. Z postupujícího rozhovoru je stále jasnější, že nepůjde jen o vzpomínky na bezstarostné mládí. Ale jak to všechno doopravdy bylo? A „jsou všechna pozorovací stanoviště v prostoru rovnocenná“, jak se ptá motto této hry?
Anna Smetanová začínala v rozhlase úpravami a dramatizacemi převážně ruské literatury (Dostojevskij: Zločin a trest, Gogol: Taras Bulba, Andrejev: Fixní idea?). Jejím autorským debutem byla hra Černá dáma dává mat. Následovaly hry Cesta k sobě, Marboul a Prozatímní čekárna. Nejčastěji spolupracovala s režisérkou Alenou Adamcovou.
Inscenaci Anny a Anneta natočila režisérka Jana Bezdíčková a brilantní herecké výkony v ní ukázaly Jaroslava Adamová a Růžena Merunková.
Související
-
Úžasné životy: Jaroslava Adamová podle Jana Čenského
Snad každý má herečku spojenou s výraznou rolí. Ať už v divadle, televizi, rozhlasové hře nebo některém z mála filmů, ve kterých se přes nesporné mistrovstí objevila.
-
Nejposlouchanější hry a četby na Vltavě
Nenechte si ujít exkluzivní hry a četby s prodlouženou dobou poslechu.
Nejposlouchanější
-
Josef Váchal: Krvavý román. Temná krása literární krutosti
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Casanova, Don Juan a spol. Povídky o dobyvatelích ženských budoárů
-
William Shakespeare: Veselé paničky windsorské. Jan Pivec jako tragikomický hrdina slavné komedie
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.