Chemie je doslova ve všem, nejsou to jen baňky a hokusy pokusy

3. leden 2024

Ivana a Zuzana tentokrát ve studiu přivítaly pedagoga a brněnského chemika Erika Kallu, se kterým se bavili nejen o kyselině sírové, ale i o tom, jak dosáhnout díky pomeranči oplodnění.

Nejprve proběhl chemický experiment s citrusem a kondomem, jehož vizuální krása bohužel zůstane posluchačům navždy utajena.

Ivana a Zuzana se pak doptávaly, čím se Erik vlastně v rámci svého chemického doktorátu zabývá. A on jim vysvětlil, že zkoumá látku forskolin, k čemuž ani jedna neměla moc co říci.

Zuzana se pak vytasila s masivně odbornými dotazy třeba zda by Erik byl schopen vytvořit amarouny ze seriálu Návštěvníci a také ji zajímalo, co dělat s destilovanou vodou, kterou si ve velkém množství nakoupila v nějaké mánii.

Nebyly by to Buchty, kdyby neprobraly zcela jiná témata: na přetřes přišel film Divoké kočky, absence bankomatů v brněnské čtvrti Maloměřice, vaření perníku, výroba zkamenělé růže a mohlo se jít pomalu domů.

Pusťte si do uší a hlavně do duše Buchty a třeba si uvědomíte, že i vy jste jen shlukem chemických látek.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.