Co si Karel Čapek myslel o demokracii, novinářích a „českých poměrech“?
Spisovatel Ivan Klíma se na počátku 21. století ujal nelehkého úkolu a shromáždil všechny politické texty Karla Čapka, ze kterých pak vybral to nejzajímavější.
Našel tam politické analýzy české malosti, provincialismu, kritiku špatného fungování spravedlnosti, pokleslé politické kultury a intrikování politických stran.
Výbor z textů uspořádal do knížky s názvem O demokracii, novinách a českých poměrech. V roce 2003 knížku přečetl a komentuje novinář Libor Dvořák.
Na webu jen do 27. března 2025.
Související
-
Karel Čapek. Muž, který zemřel pro ideál
Karel Čapek nebyl jen spisovatel, dramatik a novinář, jak se to opisuje z jedné učebnice do druhé, ale zejména veřejný intelektuál.
-
Karel Čapek často reagoval na aktuální dění. Varoval před zneužitím technologií a nástupem fašismu
Jeden z největších českých spisovatelů dvacátého století, který se do naší historie zapsal nejen svou literární činností, ale také svými osobními postoji.
-
Robota jim vymyslel Karel Čapek
Ale jen jeho název. „Operační robot vlastně není robotem v pravém slova smyslu, ale jakýmsi telemanipulátorem,“ říká můj dnešní host, prof. MUDr. Marek Babjuk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.