CZECH IT! Premiérové pozdravy z Rakouska i Chorvatska na Music Olomouc 2024
Téma letošního 16. ročníku festivalu současné hudby v Olomouci měl název Czech It! Tedy ano, sice „po česku“, ale prostřednictvím hlavně zahraničních ansámblů. Zadání znělo: „Přivezte svůj vlastní repertoár, ale kromě toho nastudujete aktuální díla českých skladatelů a skladatelek na objednávku festivalu.“ I to prozradil ve Futurissimu 17. listopadu ředitel a dramaturg Music Olomouc Marek Keprt v souvislosti s uvedením novinek rakouským Phace Ensemble (16. října).
Chorvatský ansámbl Synchronos
Ředitel a dramaturg Music Olomouc Marek Keprt k rakouskému Phace Ensemble
V prezentaci výjimečných vystoupení zahraničních hostů pokračovalo Futurissimo 15. prosince, protože opět v Kapli Božího Těla v Olomouci natáčela rozhlasová posádka, a to koncert dokonce s pěti premiérami (!), které provedl chorvatský ansámbl Synchronos (30. října).
Čtěte také
Ohledně dramaturgie tohoto ročníku bylo tedy důležité to, že nové skladby českých autorů a autorek zůstávají i po festivalu v repertoáru hostujících ansámblů, které tak budou sdílet české umění za hranicemi naší vlasti. Jednoduše, už jej mají ve svém repertoáru, jako skladby Ondřeje Adámka, Slavomíra Hořínky nebo Tomáše Pálky.
Na oplátku, na české straně jsme se zase dozvěděli, jak komponuje Estonka Madli Marje Gildemann, Veronika Reutz-Drobnić, Marko Slaviček a Frano Đurović z Chorvatska nebo Mexičan Javier Torres Maldonado.
Související
-
Znám jednu dívku 10: Natálie Pleváková a hudba jako sluchová halucinace
Skladatelka a zvuková umělkyně koncentruje zvuky všedního světa do nevšedních souvislostí. Profilový rozhovor s ní v rámci cyklu k Roku české hudby připravil Boris Klepal.
-
Noční zvuková dobrodružství, která se už nebudou asi opakovat
Akustický prvek, ale také „duše klavíru“, jak si technický název stavitelů klávesových nástrojů pro sebe přeložil Michal Rataj, skladatel, producent a pedagog HAMU.
-
Miroslav Beinhauer uvádí světové premiéry nahrávek pro šestinotónové harmonium
Jako výsledek šestiletého studia a hráčské vytrvalosti Miroslava Beinhauera vyšlo nedávno unikátní dvojalbum nahrávek sedmi kompozic současných skladatelů z celého světa.
Nejposlouchanější
-
Marcel Proust: Swannova láska. O ničivé síle lásky, žárlivosti a touhy po společenském postavení
-
Michał Walczak: Amazonie. Hořká komedie ze života mladých herců
-
Josef Pohl: Kdo je mým soudcem? Jiří Holý v roli muže, který čelí vlastnímu rozsudku
-
Osudy Marty Vančurové. Rozhlasové vzpomínání divadelní a filmové herečky
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.