Dana Drábová: Dekarbonizace není možná bez jádra. Dostavba Dukovan ale stačit nebude

9. únor 2024

Vláda zvažuje postavit v České republice místo jednoho až čtyři nové jaderné bloky. Jednalo by se o největší zakázku v moderní historii státu. Kolik reaktorů by Česko potřebovalo, aby pokrylo svoji potřebu v kontextu dekarbonizace? Jaderná inženýrka Dana Drábová v audiozáznamu ještě prozradí, jaká je situace kolem Záporožské jaderné elektrárny, i to, zda je ještě ruský plyn pro Česko riziko.

O dostavbě jaderných bloků v Dukovanech se uvažovalo už před dvaceti lety. Nakonec se přistoupilo ke skromnější variantě dostavět lokalitu Temelín, kde byly původně plánovány čtyři bloky, spuštěny byly zatím jenom dva.

Výběrové řízení na bloky 3 a 4 tenkrát skončilo na neochotě uspořádat si financování mezi státem a firmou ČEZ. Posléze tedy vznikl plán postavit bloky 5 a 6 v Dukovanech. Tudíž jen kvůli pořadí, tedy napřed Temelín 3 a 4, pak Dukovany 5 a 6, teď došlo opticky k velké změně, ona ale není. Jenom se přehazují Dukovany a Temelín v pořadí, protože Dukovany jsou prostě starší a za 20 let půjdou do důchodu,“ vysvětluje v pořadu Jak to vidí... jaderná inženýrka Dana Drábová.

Nukleární renesance Západu

Česko tak jde ruku v ruce s trendem, který zarámovala i nedávná konference COP28, kde 22 zemí deklarovalo záměr ztrojnásobit do roku 2050 svoji jadernou energetickou kapacitu. „Omezováním vlivu člověka na klima bychom se skutečně měli velmi vážně zabývat. Z tohoto hlediska je tedy čím dál jasnější, že bez výrazného podílu jaderné energetiky to nebude realizovatelné. Zdá se, že si to Evropa, i když zatím potichu, začíná připouštět. Uhlíkovou neutralitu bez jádra prostě nedá.“

Čtěte také

Výstavba čtyř nových jaderných bloků však nebude podle Drábové pro hlubokou dekarbonizaci stačit. „Je to logické, protože dva bloky na Dukovanech nahradí čtyři stávající. Nic víc, nic míň. Abychom pokryli naši potřebu, potřebovali bychom ještě reaktory malého či středního výkonu, což je teď velmi moderní. Doufejme, že než postavíme alespoň dva velké bloky v Dukovanech, budou ty menší už na trhu.“

Případná výstavba všech čtyř zvažovaných bloků by byla nicméně mimořádně nákladná. Suma by se mohla pohybovat v řádech bilionů korun. „To jsou ovšem odhady, které jsou zatíženy zájmem toho, kdo je dělá. Když to moc nechcete, a ještě se třeba obáváte o hodnotu svých akcií v ČEZ, vystřelíte odhad, který je na horní, až nereálné hranici. A vychází to z toho, jak se prodražily například stavby francouzské EDF nebo americké firmy Westinghouse. Jako referenci to ale brát nelze, protože každá stavba je jiná a velmi záleží na tom, jak si investor ošetří rizika v rámci kontraktu.“

Dostavba Dukovan

Podstatné v otázce nákladů je podle Drábové to, že nebudou realizovány přes noc ani v jednom roce. „Pokud budeme mluvit v jednom roce o nejvyšších nákladech na pořízení třeba velkých komponent, dá se uvažovat o nějakých 30 či 40 miliardách. A to není úplně částka, ze které by se státní rozpočet měl opotit.“

Čtěte také

Neméně důležité je také podle expertky to, jakým způsobem si stát a případný investor opatří dostatek kvalifikovaných lidí. „Jinými slovy řečeno, jakým způsobem dokážou tito lidé na dodavateli klečet a přinutit ho, aby byl blok dostavěn relativně včas a za relativně dohodnutý rozpočet. Že to bude později a že to bude stát víc, to by ale mělo být každému jasné, protože každá takto obrovská stavba takto probíhá. Ale nemělo by to být o moc.“

Stavba bloku 5 by měla podle plánovaného časového horizontu začít v roce 2029. K provozu by měl být připraven v roce 2036. „Když to bude o rok o dva později, nebude to nic dramatického a horizont to nezmění. Pokud se ovšem budou stavět dva nebo čtyři bloky – tři nedávají žádný smysl –, budeme vidět zrychlení, protože tam bude to, čemu se říká učící křivka,“ uzavírá Dana Drábová.

autoři: Zita Senková , Dana Drábová , opa
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.