Doktorka z ulice jeptišek. Stanislav Motl odhaluje příběh Češky, která v Iráku založila nemocnici

Přestože zemřela takřka v zapomnění, prožila jedinečný, zcela výjimečný život. Svého času se jako mladičká lékařka vydala do Orientu, aby zde uskutečnila svůj velký sen - založit nemocnici. Což se jí nakonec podařilo. V Iráku.

Logo

Sedm let strávila v iráckém Bagdádu. Zapsala se tam nesmazatelným písmem. Nesmazatelným písmem se ale zapsala především ve své rodné zemi. Přestože jí bylo souzeno, aby jí právě tady zasadil osud vůbec ty nejtěžší rány.

Jmenovala se Vlasta Kálalová-di Lotti. Do povědomí naší veřejnosti se po své smrti dostala zásluhou slavné knihy Ilony Borské Doktorka z Domu trubačů. Stanislav Motl se pokusil hledat její stopy právě v zemi, kde nechala své srdce.

Vypráví: Stanislav Motl
Připravili: Libor Vacek, Jitka Borkovcová a Zdena Fleglová
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Bronislava Janečková
Režie: Vlado Příkazský
Natočeno: v roce 2014
V pořadu se čte z knihy Stanislava Motla Tváře osudu, ze vzpomínek doktorky Vlasty Kálalové a z knihy Ilony Borské Doktorka z domu Trubačů. V pořadu jsou zařazeny archivní záznamy vyprávění Vlasty Kálalové.
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.