Ekonom Lukáš Kovanda: Nápad Trumpa vytěžit Ukrajinu má jediný cíl. Odvést pozornost od jeho předvolebních slibů
Donald Trump nastoupil do Bílého domu s razancí sobě vlastní. Vedle koketérie s překreslením mapy světa se netají i s myšlenkou zasáhnout výrazně do struktur globálního obchodu. Nové nastavení celní politiky vůči Mexiku, Kanadě a Číně teď doprovodil návrhem získat za dodávky zbraní Ukrajině její vzácné kovy. Co tím šéf Bílého domu sleduje? Ekonom Lukáš Kovanda ještě vysvětlí, jak na obavy z obchodní války reagují kryptoměny a zlato, a podívá se také na tržby v maloobchodě.
Za pomoc Ukrajině by chtěl Donald Trump získat strategické zásoby titanu, lithia, grafitu a uranu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj již zareagoval slovy, že Kyjev by mohl těžit ukrajinské vzácné kovy společně se zeměmi, které mu poskytují vojenskou pomoc ve válce s Ruskem.
Další výhodný obchod?
Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy jde ale hlavně o snahu šéfa Bílého domu odvést pozornost od svých rozmáchlých předvolebních slibů, že ukončí válku na Ukrajině do 24 hodin.
Čtěte také
„Je zjevné, že to není tak jednoduché. Dokonce ani ještě nedošlo na jednání s ruským protějškem Vladimirem Putinem. Donald Trump se tedy z toho teď snaží vybruslit, i když Ukrajinu asi úplně opustit nehodlá,“ uvedl v rozhovoru se Zitou Senkovou.
Podle něj se naopak dá čekat, že Trump bude pokračovat v započaté Bidenově linii, zároveň se ale bude snažit prodat svým voličům, že uzavřel pro Ameriku další výhodnou transakci. „Svůj smysl to dává. Americká ekonomika skutečně může toužit po manganu, lithiu nebo uranu. Primární ale je snaha Trumpa uchovat si tvář, aby až mu někdo vytkne, že sliboval na Ukrajině mír, mohl říct, že pokračování ve válce se Americe ekonomicky vyplácí, protože pro ni získal kovy.“
Vytěžená Ukrajina?
Německý kancléř Olaf Scholz označil plán Donalda Trumpa za velmi egoistický a sebestředný, přičemž zároveň varoval, že Ukrajina bude potřebovat své přírodní zdroje k financování poválečné obnovy země.
Čtěte také
„Poválečná obnova je samozřejmě věc, která je nyní předčasná. Nicméně se toto téma přetřásá už od začátku války na Ukrajině. Všichni bychom si přáli, aby válka skončila. Musíme se ale na to dívat realisticky. Boje stále probíhají a nezdá se, že by se Rusové měli, ani kdyby došlo k příměří, stáhnout z oblastí štědrých na nerostné bohatství.“
Scholzova slova je třeba podle ekonoma vnímat i v rámci předvolebního boje, který v Německu aktuálně probíhá. „I Olaf Scholz se musí na světové scéně profilovat jako razantní hráč. A samozřejmě jeho elektorát spíše uvítá postoj, který je takto protitrumpovský, protože pochopitelně u řady voličů, zejména německé sociální demokracie, není Donald Trump zrovna moc oblíbený,“ dodává v Jak to vidí...“
Související
-
Putin se chce setkat, připravujeme schůzku, řekl Trump. Doufá v konec války do šesti měsíců
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek podle ruské státní agentury TASS uvedl, že Putin jenom uvítá, pokud Trump vytrvá ve své vůli obnovit kontakty i po svém nástupu do úřadu.
-
Amerikanista Pondělíček: Trump sám sebe vnímá jako spasitele biblických rozměrů
Proběhla inaugurace Donalda Trumpa. Jak vypadal jeho první prezidentský projev? Kam se Amerika s novým prezidentem posune? Na otázky odpovídá amerikanista Jiří Pondělíček.
-
Ukrajinistka Víchová: Rusko neustoupí ani o krok. Dokud se nezhroutí
O nových protiruských sankcích a příměří mezi Ruskem a Ukrajinou. Jaké šance má Volodymyr Zelenský ve volbách? Jak vyřeší Kyjev s Bratislavou krizi ohledně ruského plynu.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.