Geograf Baar: Rusové protrhávají přehrady, ale kazetová munice Ukrajině je překročení linie? Tomu se Moskva musí smát

11. červenec 2023

V litevském Vilniusu začíná jedna z nejočekávanějších událostí tohoto léta – summit Severoatlantické aliance ve stínu války na Ukrajině. Ta bude hlavním tématem setkání členů NATO. Do Vilniusu míří také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. „Členství ale bohužel není na pořadu dne,“ odhaduje politický geograf Vladimír Baar z Ostravské univerzity.

„Zůstane jen u nějakých příslibů, které budou konkrétní v tom, že ‚ano, budete členy, ale až válka skončí‘. A rozhodnutí o tom, kdy válka skončí, to je vlastně věštění z křišťálové koule,“ myslí si Baar.

Čtěte také

Válka může být prý ukončena jen porážkou Ruska. „A k té se nikdo nehlásí. Jediný, kdo to může udělat, jsou Spojené státy, které jsou lídrem NATO, ale v tom mají zase důležité slovo všechny další státy, které do žádného konfliktu jít nechtějí.“

Pomoc Ukrajině by podle něj měla být daleko širší a nesvazována různými omezeními typu, že se něco nesmí použít na ruském území atd. „Tomu se musí Rusové smát, když to slyší.“

„Mají totiž opět jistotu, že žádný útok na jejich území nebude. Oni můžou páchat cokoliv, můžou protrhávat přehrady, používat kazetovou munici. A když ji chtějí Američané dodat Ukrajině, tak z Evropy zní ‚no, to je špatné, to je překročení nějaké linie‘. Ale Rusové stále překračují linie. A my máme bojovat podle nějakých pravidel?“

Čtěte také

Baar zdůrazňuje, že ve válce se musí přijmout protivníkova strategie a ničit ho stejnou zbraní. „Jinak to prostě k úspěchu nepovede,“ říká s tím, že podobný postoj by mohli ve Vilniusu zastávat Poláci, Litva a případně další baltské země.

„My, kteří máme zkušenost s tím, jací Rusové jsou, dobře víme, že je třeba se tomu bránit. Zatímco na Západě ty zkušenosti prostě nemají, takže se na ty věci dívají jinak,“ dodává Vladimír Baar.

Za co Turecko vyjednalo příslib, že už nebude blokovat přistoupení Švédska? Poslechněte si celý rozhovor v audiozáznamu.

Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.