HHC by se mělo regulovat vyhláškou, říká protidrogový koordinátor. Rizika vyžadují okamžitý zákaz, nesouhlasí poslanec

13. únor 2024

Případ předávkování dětí na Karlovarsku a i v dalších regionech, které se po sáčku bonbonů s HHC intoxikovaly natolik, že musely do nemocnice, vyvolal intenzivní debatu o regulaci návykových látek. Vláda na případy intoxikace HHC reaguje návrhem ministerstva zdravotnictví o dočasném zákazu HHC, na němž se předběžně shodla už minulý týden.

„V tuto chvíli není jiná cesta, jak vyřešit situaci, která ohrožuje naše děti a spoluobčany,“ říká místopředseda výboru pro zdravotnictví a lékař Tom Philipp (KDU–ČSL). „Po novelizaci zákona budeme mít možnosti zařadit látku, jako je HHC, na seznam látek, které budou polozakázané. To znamená, že by neměly být dostupné pro děti do 18 let.“

Čtěte také

Na podobě regulace se ale vláda neshodne s národním protidrogovým koordinátorem Jindřichem Vobořilem.

„Máme shodu, že je to potřeba stáhnout z trhu, ale navrhoval jsem trošku jiný model,“ popisuje Vobořil. „Není to dotažené do úvahy, co všechno se kolem bude dít. Je to prostý zákaz, ale bude nějaká doba, kdy to lidé budou moct likvidovat. A pak si to nakoupilo množství lidí, kteří jsou prostí uživatelé, a nechceme je zavírat do vězení.“

Stát nemůže přihlížet, když rodiče nemají jistotu, že si dítě nekoupí gumové medvídky a potom jich nesní tolik, že je z toho nemocné.
Tom Philipp (KDU-ČSL)

Jako vhodné řešení proto navrhuje regulaci vyhláškou, která navíc nabyde platnosti rychleji.

„Státní zdravotní ústav by musel vydat papír, že HHC je rizikové. Ministerstvo zdravotnictví říká, že to vydat neumí, protože tu informaci nemají,“ pozastavuje se nad postupem Vobořil. „Zároveň existuje Skupina včasného varování, která tento týden závěr udělala. Je v něm dokonce i to, že v potravinách je HHC rizikovější než u vapů.“

Čtěte také

Vyhlášku by vydala Státní zemědělská a potravinářská inspekce a celý proces by trval asi dva týdny. Opatření by sice bylo zavedeno rychle, ale chyběl by mu trestněprávní rozměr. Místo toho se vláda vydala cestou přidání HHC na seznam zakázaných látek, přestože v létě tento krok odmítla.

Vláda napravuje vlastní chybu

„Můžeme to brát tak, že je nyní vláda pod tlakem médií a veřejnosti. V tu chvíli ale informace o tom, jakým způsobem jsou látky používány, nevypadaly tak hrozivě a vláda se rozhodla tímto způsobem,“ rekapituluje Philipp. „Napravit chybu není nic špatného a musíme to teď udělat co nejrychleji.“

Nechci relativizovat, ale u alkoholu je fatálních konců mnohonásobně víc.
Jindřich Vobořil

Zákaz je podle něj ve společenském zájmu. „Ukázalo se, že situace je dramatická, děti končí na jednotkách intenzivní péče. Stát nemůže přihlížet, když rodiče nemají jistotu, že si dítě nekoupí gumové medvídky a potom jich nesní tolik, že je z toho nemocné,“ obhajuje Philipp.

„V tuto chvíli nevidím jinou cestu, která by razantně zabránila dalším intoxikacím tohoto typu,“ zdůrazňuje.

Čtěte také

Debata o HHC je vyhrocená situace

Problematické není jenom užívání HHC, ale i dalších látek, často v kombinaci právě s kanabinoidovými bonbony. „Ta látka samotná tak riziková není. Když se díváme na toxikologická hlášení, tak je to setrvalý stav. Nechci relativizovat, ale u alkoholu je fatálních konců mnohonásobně víc,“ porovnává následky intoxikace látkou HHC s otravami alkoholem Vobořil.

Podle Philippa si je ministerstvo zdravotnictví těchto faktů vědomo, nicméně aktuální diskuze je podpořena nedávnými událostmi.

„Je potřeba se vyrovnávat s tím, že alkohol je jedna z velice používaných drog. Debata o HHC je spíš vyhrocená situace. Koordinace vlády a ministerstva zdravotnictví by měla vést k tomu, že pokud nejsme schopni se s podobnými látkami vyrovnat jinak, musí být ihned zakázány,“ konstatuje Philipp.

Více podrobností o zákazu HHC, alternativních modelech regulace, činnosti národního protidrogového koordinátora nebo dovozu návykových látek z Číny si můžete poslechnout v záznamu pořadu Pro a proti. Moderuje Karolína Koubová.

Spustit audio

Související