Izrael je teď zlatá země pro ty, kdo chtějí na vlastní kůži zažít kulturní války z 19. století, myslí si zpravodaj ČT Borek

19. duben 2023

V Izraeli dochází k velkým změnám, nemluvě o celospolečenských protestech proti vládní justiční reformě, tvrdí blízkovýchodní zpravodaj ČT David Borek. „Současný Izrael je úplně jiný než třeba před 20 lety, natož před 40 nebo 50. Doposud se často obranářská mentalita ultraortodoxních i ortodoxních Židů – ve smyslu jsme věřící žijící v sekulárním státě – u některých z nich mění v mentalitu ofenzivní, tedy pojďme ten stát změnit podle našeho gusta,“ vysvětluje v Osobnosti Plus.

Strany zastupující věřící jsou totiž teď přímo součástí vládní koalice.

Čtěte také

„Politologickým termínem řečeno teď mají vyděračský potenciál v tom, že se vlády bez nich neobejdou, natož pak ty pravicové. Takže ty velké strany, v tomto případě Likud, jim musí v mnohém vycházet vstříc,“ doplňuje.

V praxi se to projevuje třeba spory o tom, jestli o šabatu mají jezdit autobusy, nebo ne, a teď je tu i nový spor: „Chamec, což je kvašené pečivo, které se nesmí konzumovat během svátku pesach, a zákaz konzumovat ho ve státních nemocnicích,“ popisuje.  

„Představte si ostrahu areálu nějaké nemocnice u Tel Avivu nebo Jeruzaléma, kterou ministr zdravotnictví instruuje, že by návštěvy pacientů neměly během svátků pronášet kvašené pečivo.“

Čtěte také

„Polovina lidí v Izraeli to považuje za skandální, aby je s prominutím nějaký dědula u vchodu kontroloval, jestli mají pečivo, které odpovídá nebo neodpovídá náboženským předpisům. Ale druhá a minimálně významná část Izraelců to zase požaduje, tedy aby státní nemocnice byly v uvozovkách košer.“

„Izrael je teď zlatá země pro člověka, který chce zažít kulturní války v tom starém slova smyslu – nemluvím o počtech pohlaví a podobných bodech nové kulturní války, ale o těch klasických, které Evropa zažívala někdy v 19. a 20. století,“ mysli si novinář Borek.

Nová pravice?

Velká část ultraortodoxních Židů podle něj žije z dávek od státu, vyhýbají se vojenské službě a je toho víc.

„To je teď pravice, ale úplně jiná, než jakou jsme si představovali ještě nedávno i v Česku. Je to pravice, která je na té škále definována jako sekularismus, možná i tradicionalismus,“ vysvětluje.

Čtěte také

 „A tyto strany nebyly ještě před pár lety a priori považovány za pravicové. Ale tím, jak se izraelská politika polarizovala, jak sekularisté začali výrazně vystupovat proti ortodoxním a ultraortodoxním, tak se začali blížit k levicově liberálnímu táboru, zatímco ultraortodoxní k pravicově konzervativnímu.“

A síla sekularismu nabývá na síle a zvyšuje se podle Borka i napětí ve společnosti. „Napětí se zvětšuje a důkazem je i soudní reforma, ve které je jako vedlejší větev schovaná i jistá revolta sekulárních liberálních Izraelců proti národně konzervativně pobožné vládní koalici.“

O co vlastně jde demonstrantům, kteří od ledna stojí na ulicích a nechtějí vládou navrhovanou reformu justice? To už si poslechněte v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus, ptá se Barbora Tachecí.

autoři: Barbora Tachecí , lup

Související