Jan Kubáček: Chodit do televize stačit nebude. Volbu prezidenta rozhodne „program peněženka“

28. listopad 2022

O post hlavy státu bude bojovat 9 z 21 přihlášených kandidátů, kteří splnili zákonné podmínky. Nemusí to však být číslo konečné. Tři uchazeči se proti vyřazení odvolali k Nejvyššímu správnímu soudu. Co rozhodne prezidentskou kampaň? Politolog Jan Kubáček v audiozáznamu ještě prozradí, co odblokuje vyjednávání o nové koalici v Praze, a vysvětlí prezidentovy výhrady k zákonu o státní službě.

„Já bych si tipnul, že nakonec bude kandidátů možná 10, ne-li 11. Celkem totiž reakce Janečka, Diviše a Březiny chápu,“ hodnotí rozhodnutí ministerstva vnitra v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

„Ministerstvo na jedné straně pustí kandidátku, která získala potřebné podpisy 2,5 roku před samotnou volbou. A pak formálně blokuje počet získaných podpisů, kdy se opravdu neprochází arch za archem. Myslím, že to je na pováženou.“

Podle Kubáčka to totiž de facto říká, že „podpisy poslanců a senátorů jsou víc, ať jsou sebrány v jakémkoli období, než podpisy získané na ulici od občanů těsně před volbou. A to jde proti logice a důstojnosti soutěže samé“. Precizovat proto podmínky prezidentské volby bude naprosto nutné.

Jasné podmínky

„Na jedné straně je samozřejmě skvělé, že se může účastnit každý, kdo splní podmínky, a občané mají z koho vybírat. Nutné je ale ujasnit, jak se budou podpisy sbírat a jak se budou počítat.“

„Zároveň je nutné precizovat povinné mantinely, co se týče podpisů poslanců a senátorů, aby se opravdu pozice občanů dorovnala. Protože získat 50 000 podpisů občanů zvláště v dnešní době obecné nedůvěřivosti k politice není nic lehkého,“ upozorňuje Kubáček.

Čtěte také

To, že jdou do voleb tři poslanečtí, čtyři senátorští a pouze dva občanští kandidáti, ukazuje i to, že pro spoustu voličů už není důležité, jak byla podpora získána. „Zatímco pět let zpátky to hrálo velkou roli. Kandidáti si zakládali na tom, že jsou občanští kandidáti, že to opravdu vydupali z ulice napříč republikou. Bylo to jedno z velkých témat volební kampaně.“

Teď se ale s končícím prezidentstvím Miloše Zemana ukazují jako důležitá jiná témata. „Voliče zajímá budoucí personální tým, který bude obklopovat hlavu státu. Důležité pro ně je financování kampaně, zdraví a kompetence kandidáta. Poloha voliče prezidentského klání se tedy posunula. A myslím si, že jakoby snazší cesta získávání podpory v Senátu se bude ukazovat čím dál silnější,“ odhaduje Kubáček.

Televize stačit nebude

Ve výsledku budou podle politologa bojovat o většinovou podporu ti, kteří od začátku sázeli na kontaktní kampaň. „Jezdili republikou, prováděli kampaň podaných rukou, což je podle mě velmi dobrá přidaná hodnota prezidentské volby. Prostě nejdříve poznat zemi a její občanstvo a strasti a štěstí a pak se teprve ucházet o prezidentský stolec.“

Čtěte také

Většina uchazečů si ale podle Kubáčka přesto myslí, že když zvládnou Poslaneckou sněmovnu nebo senátory, stačí už pak jenom chodit do televizí a do debat. „To se ale ukáže jako liché, ač to říkám s vědomím, že některé rozhlasové a televizní debaty budou nesmírně důležité a odolnost kandidátů vůči stresu bude podstatným faktorem rozhodování.“

Mnohem důležitější podle Kubáčka ale bude program peněženka. „Tedy to, co prezident chce vnést do ekonomické oblasti do budoucího období. Ač má kompetence omezené. Bude to období těžké, které budeme poměřovat hlavně naší peněženkou,“ uzavírá politolog.

Spustit audio

Související

Čekání na prezidenta

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka