Je pro mě radost sloužit jako informační pošťák, říká Jan Petránek

19. leden 2015

Podle komentátora Jana Petránka je recept na fundované odpovědi jednoduchý: Říct, odkud informace pocházejí. Rád si vyslechne i vaši kritiku. Pokud ji máte podobně zazdrojovanou.

Dnes informace doslova prší ze všech stran a je otázkou, jestli to není na škodu. „Jsem pro to, aby výběr byl maximální. Ale nesmíte se z toho zbláznit. Musíte vědět, kam sáhnout.“

A Jan Petránek to dobře ví. „Jsem informační pošťák. Říkám svůj názor, ale musím ho podložit obrovskou spoustou faktů. Jsem ochoten společnosti sloužit jako zdroj informací. Je to pro mě radost.“


Jan Petránek
Vystudoval obchodní akademii. V Československém rozhlasu byl zahraničně-politickým komentátorem, než v roce 1969 vyzval sovětské vojáky, aby neposlouchali své velitele. Pracoval pak 20 let v kotelně, kde jen pro svou ženu psal samizdatové noviny.

Vyhlídky do budoucna

O mezinárodní situaci se toho ale v našich novinách moc nedočtete. „Najdete v nich jednu stránku, kde by bylo zpravodajství ze světa? To neexistuje. Ono je to asi moc pracné. Nebo se to někomu nehodí?“

Situace ve světě je podle jeho názoru čím dál horší. „Je pořád víc bídy. Otevřely se sociální nůžky. Pár procent lidí vlastní 90 % zeměkoule. To nepovede k ničemu dobrému.“

Čtěte také

Známkování poslanců

Podle Jana Petránka je dnešní svět pořád stejný. „Nesmíte se bát. Pořád je to boj. A dravá společnost. Proč u nás máme místo právního státu guláš? Protože tu chybí prostá pravidla. Protože si někteří chtějí vydělat.“

Ukazuje to prý na nezralost naší poslanecké sněmovny. „Poslanci by měli chodit do školy a dostávat dvojky a trojky z mravů za způsob, jakým se vyjadřují. Když se vyjadřujete slušně, budou vám lidi víc věřit. To se zatím v téhle zemi neděje.“

Jan Petránek a Martina Kociánová

Co si máme myslet o Číně a Tibetu? Jaká je situace na Ukrajině a co se dá očekávat? Více uslyšíte v iRadiu.

autoři: eh , Martina Kociánová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.