Jiří Kovtun: Nahýbalovo jarní tažení. Příběh zdarů i nezdarů Pražského povstání
Povídka s názvem Nahýbalovo jarní tažení, uveřejněná roku 1971 v pařížském časopise Svědectví, vypráví o pokusu několika českých ozbrojených civilistů proniknout z pražské periferie (Břevnov) do středu města. Jejich cestu provázejí střídavé nezdary a úspěchy. Poslouchejte online po dobu čtyř týdnů po odvysílání.
Básník, prozaik, historik a překladatel Jiří Kovtun (1927–2014) je znám především svými historiografickými díly na téma osobnosti T. G. Masaryka.
Jiří Kovtun: Nahýbalovo jarní tažení
Kovtunovo antiiluzivní vyprávění povídky Nahýbalovo jarní tažení je protipólem Drdovy naivně hrdinské Němé barikády: na konci příběhu umírají krutou smrtí i dvě nevinné dívky, Nahýbalova povstalecká skupina je zdecimována střelbou zkušených německých vojáků. Nahýbal jakožto samozvaný vojevůdce rozpoutal absurdní a zbytečnou akci.
Související
-
Kluci, holky, Zpravodajská brigáda i Pěst. O dětských a mladistvých účastnících odboje
V bojích v pražských ulicích padlo během Pražského povstání přes dvě stě mladých lidí, další byli nacisty zavražděni. Obětí ve věku 14 až 18 bylo 66, mezi nimi Jan Ryšavý.
-
A kohout třikrát zazpíval, Odsunutá vzpomínka. Příběhy Aleny Wagnerové z temných časů
Vzpomínky německé ženy na dětství prožité před válkou a během okupace v Opavě a příběh z jara 1945, který se odehrává v terezínské Malé pevnosti.
-
Povídky z války Arnošta Lustiga, Lenky Reinerové, Jana Čepa, Jiřího Hájíčka a dalších českých autorů
Květen je lásky čas, ale také doba připomínky konce druhé světové války. A jakkoli je to doba téměř 80 let vzdálená, aktuální události ve světě na ni nedávají zapomenout.
Nejposlouchanější
-
Karel Čapek: Krakatit. Román o výbušninách a snění, o lidských vášních a bohu
-
Bořivoj Horák – Zdeněk Zábranský: Hodina půlnoci. Otakar Brousek jako slavný astronom Koperník
-
Marie Urbanová − Stanislav Tišer: Já byl frajer kluk. Divoký život romského boxera a veksláka
-
Giacomo Casanova: Historie mého života. Paměti slavného svůdce žen i diplomata, umělce a špióna
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.