Joachim Barrande. Muž, který postavil most spojující minulost se současností

Inženýrský diplom ho opravňoval ke stavbě silnic a mostů, ale řízení osudu ho postavilo na křižovatku, kterou by si sám určitě nenavrhl... Právě díky němu máme v našich sbírkách encyklopedii, která na téměř 6000 stranách popisuje přes 3500 druhů zkamenělých organismů. Encyklopedii, která je při svých 22 svazcích nejrozsáhlejší paleontologickou prací na světě vytvořenou jediným člověkem. Co tohoto vynikajícího francouzského inženýra vlastně přivedlo do Čech?

Když francouzský král Karel X. hledal pro svého vnuka Jindřicha vychovatele, dostal tip na absolventa prestižní školy s vynikajícím prospěchem i pověstí. Barrande opustil svou práci stavebního inženýra a nastoupil do služeb vládnoucích Bourbonů. Francií však proběhla jedna z mnoha revolucí, a Barrande putoval s Bourbony do exilu.

Češi tak mohou poděkovat francouzské červencové revoluci za to, že přihrála tohoto znamenitého muže až na pražskou Malou stranu.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Jaroslav Hejnic
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.