Josef Thomayer: Lékař byl vstřícný k pacientům, postrachem studentů a zvláštní nelibost pociťoval k Pražákům

6. listopad 2023

Narodil se roku 1853 v Trhanově na Domažlicku. I když pocházel z chudých poměrů, vystudoval v Praze medicínu a později se stal jedním z nejvýznamnějších českých lékařů přelomu 19. a 20. století.

Ovládal všechny obory vnitřního lékařství své doby a byl jedním ze zakladatelů české neurologie. Jako univerzitní profesor byl pro svou svéráznou povahu obávaným postrachem všech studentů. Zvláštní nelibost pociťoval ke všem Pražákům.

K pacientům byl však tento lékař vstřícný, vřelý vztah měl k prostým lidem. Na své klinice třeba rád žertoval s trhovkyněmi, které bodře oslovoval „matko“. Příběhy pacientů se mu hodily pro jeho literární činnost. Nepsal jen odborné publikace, ale i populárně naučnou literaturu. Pro tento žánr však zvolil pseudonym R. E. Jamot, což je slovní hříčka – jeho příjmení psané pozpátku.

Josef Thomayer byl také autorem českého lékařského názvosloví. Jeho jméno dnes nese jedna z velkých pražských nemocnic, kterou najdeme v Krči v Praze 4.

autor: Jan Herget
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.