Když se podíváte ze správného úhlu na skalisko u stezky na Kraví horu, spatříte Napoleonovu hlavu

11. březen 2024

V Novohradských horách najdeme nespočet různých skalních útvarů, mnohdy bizarních. Přírodními vlivy jsou po tisíciletí vymodelovány z vyvřelých hornin – granitu (žuly) a granodioritu. Jeden z nejvýraznějších se tradičně, už minimálně sto let, nazývá Napoleonova hlava nebo prostě jen Napoleon podle slavného francouzského vojevůdce.

Ze tří stran se jeví jako mohutné skalisko, ale když se na něj podíváte z toho správného úhlu, spatříte v něm skutečně siluetu lidské hlavy. Ani není třeba příliš fantazie.

Upoutá především ostrý nos, dále nadočnicový oblouk, oko, brada i ústa. Snad jen ten typický klobouk kamennému vojevůdci chybí.

A kde tento ojedinělý skalní hřib najdete? Narazíte na něj v lese při turistické trase z Hojné Vody na Kraví horu. Cestou vás budou provázet další zajímavé skalní útvary a na vrcholu hory můžete navštívit bývalou vojenskou pozorovatelnu upravenou na rozhlednu.

Podklady pro díl Jihočeské vlastivědy pro Český rozhlas České Budějovice připravil archivář Jiří Cukr.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.