Komentátor: Z nových informací je evidentní, že Babiš ml. byl postaven před variantu buď pobyt v blázinci, nebo na Krymu

13. listopad 2018

Českou politickou scénou od pondělního večera hýbe prohlášení premiérova syna Andreje Babiše mladšího, který serveru Seznam Zprávy řekl, že ho spolupracovníci otce, tedy českého premiéra Andreje Babiše, drželi kvůli kauze Čapí hnízdo na Krymu.

Napříč politickými stranami se ozývá volání po rezignaci premiéra, hlasování o nedůvěře vládě nebo minimálně po vysvětlení. Andrej Babiš v reakci uvedl, že jeho syn je psychicky nemocný, bere léky a žije s matkou ve Švýcarsku.

Podle komentátora Českého rozhlasu Petra Hartmana takové vysvětlení stačit nebude. „Vysvětlení asi nepřijde od Andreje Babiše, ale mělo by přijít standardní cestou, to znamená od orgánů činných v trestním řízení. Zajímavé je to, že nejvyšší státní zástupce podal podnět k tomu, aby to policie prošetřila, a přitom se objevila informace, že už se tím v minulosti policie zabývala a tvrdila, že únos neshledala a věc odložila.“

Čtěte takéKauza Čapí hnízdo: obě Babišovy děti tvrdí, že jsou duševně nemocné. Vyšetřovatelé jim to nevěří

„Z informací, které se objevily, je evidentní, když to zjednoduším, že Babiš mladší byl postaven před variantu: buď pobyt v blázinci, nebo na Krymu. A je otázka, jestli si zvolil tu druhou možnost dobrovolně, nebo zda by dal přednost nějaké třetí variantě,“ pokračuje komentátor.

Hartman si myslí, že vysvětlení, které nabízí Babiš, je dlouhodobě neudržitelné. „Objevují se další důkazy o tom, že Andrej Babiš měl zásadní vliv na fungování farmy Čapí hnízdo a naplňují se podstatné věci týkající se dotačního podvodu, do kterého byl určitým způsobem namočen. Ukáže se, zda se to prokáže před soudem. Do toho dobře zapadá i to, jakým způsobem se Babiš, když už do toho namočil svoji rodinu, se jí nyní snaží chránit. Myslím, že kdyby došlo ke konfrontaci při výslechu na policii, tak by těžko potvrzovali variantu svého otce. Možná to může být součást taktiky, jak zabránit jejich výslechu.“

Kdyby nebyl premiérem...

Různé spekulace kolem případu Čapího hnízda by podle Petra Hartmana odpadly, kdyby Andrej Babiš do jeho vyřešení nebyl premiérem.

Čtěte takéBabiš reaguje na zprávy o svých dětech. ‚Mého syna nikdo neunesl,‘ tvrdí

„Mnohé politické strany zastoupené v Poslanecké sněmovně právě kvůli tomu nechtěly s hnutím ANO jednat o vytvoření vlády. Andrej Babiš se navzdory tomu premiérem stal, takže určitou odpovědnost, byť nepřímou, že se případ takto protahuje, že se ho nedaří úplně standardně vyšetřovat, nesou ty politické strany, které Babišovi umožnily stát se premiérem této země i v případě, když čelí trestnímu stíhání.“

Jaké jsou jeho prognózy dalšího vývoje kauzy? „Nemyslím si, že by do soudního rozhodnutí byl z hnutí ANO vyvinut takový tlak, aby do té doby Andrej Babiš nebyl premiérem. Zároveň si nedovedu představit, že by Poslanecká sněmovna v současné době vyslovila vládě nedůvěru. Naopak si dovedu představit, že Andrej Babiš přijde opět s nějakým vysvětlením, které mu někteří politici a část veřejnosti budou rádi věřit. Ostatně už věří delší dobu tomu, že Andrej Babiš jako velmi bohatý podnikatel nemá zapotřebí dělat podobné podvody, že je to všechno komplot proti němu.“

autoři: Jan Bumba , jpr
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.