Král houslistů František Ondříček. S Evou Paulovou o slavném českém virtuosovi přelomu 19. a 20. století

28. únor 2023

S historičkou umění a hudební ikonografkou Evou Paulovou z Českého muzea hudby, kurátorkou výstavy, která v minulém roce připomenula 100. výročí úmrtí věhlasného českého houslisty Františka Ondříčka, hovoří Zdeněk Havlíček.

Přezdívalo se mu Král houslistů nebo také Český Paganini. Houslovému koncertu Antonína Dvořáka otevřel dveře do světového repertoáru a Johannes Brahms ho považoval za ideálního interpreta pro ten svůj. Vídeňský dvůr jej tituloval císařským komorním virtuosem a Achille Paganini po jeho hře nadšeně zvolal: „Poznávám smyčec svého otce.“ S houslemi procestoval svět a všude sbíral vavříny, pocty a řády. Ano, řeč je o Františku Ondříčkovi.

Čtěte také

Na život a kariéru legendárního houslisty, ale také na jeho pozůstalost, která je uložena v Českém muzeu hudby, se bude hudební ikonografky a historičky Evy Paulové ptát Zdeněk Havlíček, v pamětech J. B. Foerstera zalistuje Václav Vraný. Znít bude ale také hudba, a to především kompozice samotného Františka Ondříčka: Barkarola, Scherzo capriccioso, Česká rapsodie pro housle a orchestr, ukázka ze Smyčcového kvartetu As dur nebo Nokturno. Těšit se můžete také na raritní snímek hry samotného Františka Ondříčka.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.