Krmelec není popelnice: Citrusy ani cukroví do nich nepatří, kaštany hoďte na zem, zvěř si je najde

Příroda je jedním z mála míst kam se smí a lidé na procházky do lesa berou i něco pro zvířata. Snad nevědomost co do krmelce patří, stojí za tím, že v korýtku se objevují slupky od citrusů, cukroví nebo plesnivý chléb, které zvěři rozhodně neprospějí. Redaktor Jaroslav Hoření se proto vydal ke krmelci, aby zjistil, jak to má správně vypadat.

Že všichni nesedí u počítačů či televize, ale zajdou do přírody a nosí zvířatům do krmelce je chvályhodné. Ale ne vše do korýtka patří. Naprosto nevhodné jsou slupky z jakýchkoliv citrusů, ty patří do bioodpadu. Zvěři neprospěje ani měkký nebo dokonce plesnivý chléb. Proč, to přiblížil myslivec Karel Kolář z Bělé u Turnova, poslechněte si to.

Pamatujte tedy, že citrusy ani cukrovinky do krmelců nepatří, kaštany raději pohoďte na zem, zvěř si je najde a nejraději si zvířata dají oves, pokrájená jablka a mrkev.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.