Květen 1989: Dubček na pohřbu spisovatele Tatarky

19. září 2019

Dne 15. května 1989 pohřbívali v Bratislavě spisovatele Dominika Tatarku a na jeho pohřeb tehdy přišla i jedna z osobností, která budila v té době poměrně smíšené pocity: Alexander Dubček. 

Rok 1989 patří ke zlomovým obdobím v naší historii. Znovu proto otevíráme Českou kroniku, tedy cyklus, ve kterém do konce roku budeme mapovat pomocí dokudramat a rozhovorů události tohoto roku.

V prvním dílu se vrátíme do poloviny května 1989, kdy se v Bratislavě odehrál pohřeb spisovatele Dominika Tatarky. A v této souvislosti se po čase na veřejnosti opět objevil symbol roku 1968 - Alexander Dubček.

V dokudramatu Pavla Hlavatého účinkovali Vladimír Pokorný a Jonáš Špaček. Dramaturgie Jan Sedmidubský, v režii Jakuba Doubravy nastudoval Český rozhlas Plzeň.

Byla přítomnost Alexandera Dubčeka na pohřbu spisovatele Dominika Tatarky logickým důsledkem vzrůstající Dubčekovy politické angažovanosti na konci 80. let?

O v mnohém zvláštní bratislavské události z května 1989 mluvil autor dokudramatu Pavel Hlavatý s historikem Petrem Hlaváčkem.

autoři: Pavel Hlavatý , Jan Sedmidubský , Jana Přinosilová
Spustit audio

Související

Starší díly

Nejnovější díly

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.