Libor Dvořák: Před chvíli jsem dostal dopis od Zelenského, tvrdil Trump v Kongresu
Americký prezident Donald Trump dostal od svého ukrajinského protějšku Volodymyra Zelenského dopis, ve kterém měl vyjádřit ochotu „co nejdřív“ zasednout k jednacímu stolu a podepsat nerostnou dohodu s USA. Trump to řekl v noci na středu během svého prvního projevu v Kongresu.
Jak se zdá, strašlivá diplomatická katastrofa v Bílém domě, kterou minulý pátek sledoval doslova celý svět, je alespoň zčásti zažehnána.
Čtěte také
Donald Trump s patřičným patosem přítomným republikánským i demokratickým zákonodárcům oznámil, že „doslova před chvilkou“ dostal důležitý dopis od ukrajinského prezidenta. „Co se týče dohody o surovinách a bezpečnosti, je ji Ukrajina připravena podepsat kdykoli,“ řekl Trump.
Zároveň se tu podle něj výslovně píše, že „Ukrajina je připravena co nejdřív usednout k jednacímu stolu, aby tak s dalšími partnery co nejvíc přiblížila pevný mír.“ Zároveň prý dostal „jasné signály“ z Moskvy, že i ona je ochotna jednat.
A tady dobré zprávy končí
Tady ale dobré zprávy z Washingtonu i tentokrát končí. Především první muž USA neučinil sebemenší zmínku o svém rozhodnutí pozastavit vojenskou pomoc Ukrajině. To musíme jasně chápat jako další signál, že Trump na tomto svém rozhodnutí trvá.
Čtěte také
A zadruhé v jeho projevu znovu zaznělo tvrzení, že Bidenova administrativa vyčlenila na pomoc Ukrajině 350 miliard dolarů, což prostě není pravda – i podle střízlivých odhadů to byla nanejvýš polovina.
O vztahu samotných Američanů k Trumpovu počínání po druhém nástupu do úřadu hlavy státu svědčí i atmosféra v Kongresu: Zatímco levá strana síně, tvořená republikány, téměř na každý prezidentův výrok reagovala aplausem vestoje, demokrati vpravo vytrvale seděli a tvářili se rozhořčeně.
Trumpův projev trval téměř hodinu a tři čtvrtě a věnoval se hlavně domácím tématům, popřípadě celní válce přinejmenším s Kanadou a Mexikem. Svět a zejména Ukrajina si ovšem všímaly především všeho, co se týkalo nešťastné války dvou kdysi bez přehánění bratrských národů.
Jak dlouho Ukrajina vydrží?
V této chvíli se zdá rozhodující, jak dlouho je Ukrajina schopna odolávat evidentní ruské přesile. Zajímavé je, že sami ukrajinští politici se v tomto ohledu chovají klidně až optimisticky.
Třeba poslanec za vládní stranu Sluha lidu Černěv poukazuje na to, že Ukrajina je schopna s výjimkou protivzdušných zbraní vyrábět v podstatě cokoli.
„Naše zbrojní výroba jede na 30 procent výkonu, takže pokud Evropa poskytne prostředky, můžeme produkci zbraní ztrojnásobit,“ říká poslanec.
Jasně tak naznačuje, co musí v tuto chvíli starý kontinent udělat – ve všestranné pomoci Ukrajině výrazně přidat. Ale to se přece ví už dlouho.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.