Lída Rakušanová: Trump jako lék na protiunijní populisty?

7. únor 2025

Největší audioportál na českém internetu

Trump salutuje během inagurace | Foto: Alexander Drago, Reuters

Lída Rakušanová: Trump jako lék na protiunijní populisty?

Až bude chtít Donald Trump vědět, proč Česká republika nemůže vydávat ročně 5 procent hrubého domácího produktu na obranu, vysvětlí mu Andrej Babiš (ANO), že HDP přece rok od roku roste. A tudíž roste i objem oněch procent. Jak amerického prezidenta zná, určitě to prý pochopí.

Čtěte také

Tak zněla Babišova odpověď na tvrdošíjné otázky moderátorky CNN Prima News, jak se hnutí ANO hodlá vypořádat s Trumpovým požadavkem, aby státy EU vydávaly na zbrojení nikoli původně dohodnutá dvě, ale vzhledem k ruské agresi na Ukrajině každoročně aspoň pět procent z výkonnosti své ekonomiky.

Dodejme, že Andrej Babiš není mezi evropskými populisty sám, kdo před americkými volbami jásal nad Trumpovým vítězstvím, aby vzápětí tvrdě narazil na velmoc, která své národní egoismy, vydávané za „národní zájmy“, hodlá pod Trumpovým vedením prosazovat stejně bezohledně jako populisté všude jinde, ovšem s nepoměrně větší převahou.

Silnější vítězí?

Přesto se i v takovéto konstelaci mohou na evropské národovecké scéně objevit nečekaně pozitivní úkazy.

Čtěte také

Jak upozornil německý týdeník Die Zeit na rozdíl od ostatních populistických stran v Evropě se špičky francouzského hnutí Marine Le Penové zdržely oslavných tirád a šéf uskupení Rassemblement National Jordan Bardella prohlásil, že je sice volba Donalda Trumpa „dobrou věcí pro Američany“, ale jeho „změna směřování v obchodní politice je špatnou zprávou pro Evropu“.

Bardella samozřejmě sdílí Trumpovo pojetí světa jako hřiště, kde silnější vítězí, ale právě proto se s ním nechce příliš sbližovat. Jak říká, na dialog s nejdůležitějšími patriotickými až nacionalistickými vládci tohoto světa je nutné mít charakter.

Když ho nemáš, sežerou tě“

Překvapivé pro nacionalistu Bardellova formátu nicméně je, že za východisko považuje evropskou perspektivu. Říká totiž, že chápe Donalda Trumpa, když naléhá, aby Evropané vydávali víc peněz na obranu.

Čtěte také

Ale v tom případě, zdůrazňuje Bardella, musejí jít evropské investice především do evropských firem. Dokonce si prý dovede představit i „evropský patriotismus“.

Zda si ho dovedou představit i ostatní členové europarlamentní frakce Patrioté pro Evropu, jehož je Bardellovo hnutí nejsilnější složkou a kam patří i Babišovo ANO, je otázka.

Přece jen trénují své příznivce na to, že je EU prohnilou institucí, kterou je nutné od základu změnit ve prospěch jednotlivých národních států.  

Lída Rakušanová

Jen u nás fanouškům žádné rozpaky tohoto druhu nehrozí: jak Andrej Babiš dokázal při loňských volbách do Europarlamentu bleskovým přechodem z liberální euro-parlamentní frakce ke zmíněným Patriotům, dokáže být perfektní chameleon.

Autorka je dlouholetá komentátorka Rádia Svobodná Evropa a Českého rozhlasu