Lišejník – přírodní penicilin. Je dobrý na kašel a rýmu

5. listopad 2018

Cítíte, že na vás, jak se říká, něco leze? Pak honem do lékárny pro lišejník. V období chřipek může být velkým pomocníkem. Pokud zvládnete jeho hořkou chuť, může být po jediném dni po problému.

Lišejníků je kolem sedmnácti tisíců druhů, ale vy po svém bylinkáři chtějte lišejník islandský. Lišejníkové kyseliny výborně účinkují proti choroboplodným bakteriím a virům. Navíc, právě díky té hořké chuti posiluje lišejník činnost žaludku a zlepšuje trávení. Pomáhá při suchém kašli a svůj smysl má i jako doplněk při astmatu. Jak na to?

Připravte si nálev zastudena. Lžíci lišejníku namočte přes noc do sklenice se studenou vodou a ráno si nálev můžete přihřát. Zastudena je to lepší, protože při vaření se slizy z větší části rozloží, a tedy zničí. Což by byla škoda.

Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.