Lovász: Soros v minulosti podporoval Fidesz. Za vším je osobní spor a Orbánovo autoritářství

13. duben 2017

Prestižní Středoevropská univerzita (CEU) v Budapešti, kterou založil americký finančník George Soros, má nejistou budoucnost. Míří proti ní nově schválený zákon upravující působení zahraničních škol v Maďarsku. Kritici zákona tvrdí, že jde o ohrožení akademické obce a útok na liberální hodnoty. Vláda naopak argumentuje, že je potřeba zpřesnit pravidla.

„Univerzita je kritická k různým autokratickým tendencím a ohrožení otevřené společnosti, nikoli přímo vůči osobě maďarského premiéra Viktora Orbána,“ říká předseda Studentské rady slovenských vysokých škol Bálint Lovász.

Účelová regulace

Viktor Orbán – který v minulosti sám využil stipendia Sorosovy nadace – dnes tvrdí, že George Soros chce podporou podobných organizací ovlivňovat maďarskou politiku. „Pokud se podíváme na vnitřní předpisy univerzity, tak zjistíme, že Soros jednoduše nemá vliv na její fungování. Je velmi nepříjemné, pokud je akademické prostředí hodnocené přes politická kritéria.“


Myslím, že za vším je osobní spor. Počátem 90. let byl Fidesz podporován Sorosem a Orbán byl ten, kdo se CEU po jejím stěhování do Maďarska zastával. Viktor Orbán se ale poté odebral cestou autokracie. Chce si udržet moc a odstranit systém brzd a protivah.Bálint Lovász

„Novela zákona přišla bez předchozí odborné diskuze. Je legitimní, aby stát reguloval působení zahraničních škol, ale otázkou je jak a proč. Regulujeme proto, abychom zabránili nějaké hrozbě, ale CEU žádnou hrozbou není,“ dodává. Na začátku bylo podle Lovásze tvrzení maďarské vlády, že CEU porušuje zákon: „Pak se ale ukázalo, že to není pravda, šlo jen o některé maličkosti. A následně se začalo mluvit o tom, že je potřeba regulace.“

Pokud splníte pravidla, zůstaňte

Maďarská vláda se snaží vypudit Středoevropskou univerzitu, kterou založil a primárně financuje americký miliardář George Soros

Podle nového zákona má univerzita plnit nové podmínky, u kterých ale podle Lovásze nikdo nevysvětlil jejich opodstatněnost a prospěšnost. „Jediným argumentem je, že je třeba regulace. Ale to nestačí. Ta regulace odepisuje univerzitu, která má v Maďarsku tradici a dlouhé roky bez problémů fungovala.“

Maďarská vláda tvrdí, že zákon je nezbytný kvůli zjištění, že celkem 28 univerzit spojených se zahraničím působí v zemi nelegálně. Tajemník pro vzdělávání pro agenturu AP potvrdil, že vláda CEU podporuje a chce, aby v Maďarsku zůstala.


Hodnotový kompas CEU je velmi čitelný, a to je myšlenka otevřené společnosti. Ta ale není politicky nějak jednostranná – naopak zaručuje právo na kritiku a sebereflexi. Má to samozřejmě i souvislost s evropskými hodnotami jako je tolerance, ochrana lidských práv i jednotlivce a se schopností vycházet s názorovými oponenty.Bálint Lovász

Elitní univerzita

Podobná pravidla, jaká nyní zavádí Maďarsko, přitom existují i v České republice nebo na Slovensku. Tedy že zahraniční škola musí poskytovat vzdělávání i ve své domovské zemi, a to kvůli zabezpečení kvality výuky.

„U CEU ale nic takového nehrozí. V několika oborech je na špičce Evropy i světa a v jednom programu byla dokonce hodnocena výše než Oxfordská univerzita,“ podotýká.

Podle Lovásze se univerzita zaměřuje na společenské vědy a její základní myšlenkou je vytvořit elitní vrstvu lidí, kteří by byli schopní hájit demokratické principy v regionu. „Nejde o masovou univerzitu jako některé jiné, přistup ke vzdělání je zde ale velmi dobře promyšlený přes různá stipendia. Tato univerzita skutečně vychovává elity a dostanou se na ni jen ti nejlepší studenti,“ přibližuje Lovász.

Může se Středoevropská univerzita stěhovat do České republiky? Nebo se jí podaří splnit zákonné podmínky? Poslechněte si celé Interview Plus >>
autoři: ert , Michael Rozsypal
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.