Mladý student Jan Opletal se stal symbolem národního odporu proti nacistické okupaci. Zemřel na následky střelného zranění

14. prosinec 2023

Jan Opletal byl český student medicíny na Univerzitě Karlově v Praze. Patřil ke členům prestižní Hlávkovy koleje a po obsazení Československa v březnu 1939 pociťoval silnou zášť vůči německým okupantům.

Dnes 28. října 1939, při výročí vzniku Československa, se zúčastnil protinacistické demonstrace. Během těchto nepokojů byl Jan Opletal střelen do břicha a na následky svých zranění 11. listopadu 1939 zemřel, bylo mu 24 let.

Jeho pohřbu 15. listopadu se zúčastnily tisíce lidí a stal se symbolem národního odporu proti nacistické okupaci. Následoval krutý trest. V noci z 16. na 17. listopadu gestapo zatklo přes tisíc studentů a pedagogů a německé úřady následně uzavřely všechny české vysoké školy.

Devět studentů, kteří podle Němců stáli v čele studentských organizací, bylo 17. listopadu popraveno. 1200 náhodně vybraných studentů poslali nacisté do koncentračního tábora Sachsenhausen nedaleko Berlína. Uzavření vysokých škol mělo trvat tři roky, ovšem protáhlo se až do konce války v roce 1945. Na památku těchto událostí je 17. listopad Mezinárodním dnem studentstva.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.