Mlynář se nemohl uživit jen mletím. Musel mít polnosti a les, byl to boj o život, připomíná majitel vodního mlýna Wesselsky

22. březen 2021

My chodíme do práce, abychom se uživili, ale mlynář, aby přežil, připomíná Jaroslav Král, spolumajitel vodního mlýna Wesselsky. Byl to úděl: znamenalo to v noci vstávat, pokud se něco pokazilo. Mlynář měl zodpovědnost za výživu lidí, zdůrazňuje. A někdy přispěl i k jejich lepšímu zdraví. Jak? Zjistilo se, že zařízení koukolník, které čistilo obilí, vymýtilo lepru. Koukol totiž oslabuje imunitu, vysvětluje Král. Co způsobují v mlýně rarášci? A jak se bojovalo proti škůdcům?

autoři: Lucie Výborná ,

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.