Naskle, balíme! Loučí se studenti Ronyho Plesla výstavou v Galerii UM

9. červenec 2018

Výstavou v pražské Galerii UM nazvanou „Naskle, balíme!" se loučí čtyři studenti Ateliéru skla Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze, kteří právě dokončili studium.

Pod vedením sklářského výtvarníka a sochaře Ronyho Plesla a za asistence Kláry Horáčkové překročili studenti hranice svého oboru. Vybrané realizace budou představeny letos na podzim v Londýně. O výstavě, která je v Galerii UM na Palachově náměstí k vidění do 14. července, mluvila Alena Rokosová nejprve s Rony Pleslem.

Čtěte takéAlláh je náš Bůh a islám naše pravá víra. „Dvě sestry“ míří z Osla do Rakky bojovat na straně Islámského státu

„Prostor na UMPRUM, tzv. jednička, je kultovní prostor, o který všichni studenti stojí. Moji absolventi Ateliéru skla si tento prostor pronajali a musím říct, že výstava má obrovský úspěch. Oni měli letos velkou motivaci, protože máme výstavu v Londýně, a jako ateliér zastupujeme celou školu, takže studenti se hodně vyšvihli a jsou motivováni, protože budou představeni na jednom z nejlepších design víkendů v Evropě. Takovým krédem našeho ateliéru je, že se nechceme uzavírat do sklářské komunity a chceme v dobrém slova smyslu soutěžit s designéry napříč obory. Studenty tlačím do toho, aby jejich instalace byly kvalitní, aby měli kvalitní grafiku i fotky, aby se nespokojili s tím, že se budou pohybovat jen na poli skla.“

Čtyřmi vystavujícími jsou Jana Němcová, Michaela Doležalová, David Černý a Sebastian Kitzberger. I když je spojují léta společných studií, mají rozdílné tvůrčí přístupy a jejich díla jsou velmi rozmanitá. A právě to se stalo východiskem prostorového členění výstavy. „Jako tým jsme seděli v ateliéru a bavili se o tom, co nás spojuje a zjistili jsme, že jsme vlastně hodně rozdílní, že kromě skla a té instituce nás moc věcí nespojuje, že si každý jdeme svojí vlastní cestou. A takhle jsme koncipovali i tu výstavu. Člověk, když vejde do galerie, vidí stěny, které dělí prostor, ale nevidí žádnou práci. Postupně za první stěnou vidí prvního absolventa, za druhou stěnou dalšího atd. A když stojí na konci místnosti a ohlédne se zpátky ke vchodu, vidí práce všech studentů najednou," vysvětluje Michaela Doležalová.

Naskle, balíme!

Jana Němcová vystavuje konceptuální instalaci skleněných desek, která tematizuje barevné spektrum i možnosti jeho vnímání. Sebastian Kitzberger, který s oblibou experimentuje a formálně i obsahově reinterpretuje sklářskou tradici, vystavuje povrchově rozostřené vázy. Dalším vystavujícím je David Černý, jehož práce se jmenuje Neonový démon a jde o tři závěsné světelné objekty. „Hlavním cílem práce je poukázat na několik faktů. Že neony už dost mizí a také že nikdy vlastně nebyly moc spojované se sklářským řemeslem.“

Čtěte takéatracenci Baudelaire,Verlaine i Poe znovu ožívají. Galerie Hollar otevřela výstavu Tváří v tvář

Michaela Doležalová ukončila studium s prací Senseware – kolekcí intimního osvětlení. „Je to světlo, které využívá nějaký potenciál skla. Ukazuji materiál v celé jeho kráse. Objevila jsem, že prosvícení tohoto materiálu má mnoho možností, odlesky, které vznikají v noci díky těmto svítidlům vám zahalí celý prostor intimní atmosférou.“

Výstavu Naskle, balíme! můžete v Galerii UM Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze navštívit do 14. července.

Spustit audio