Našly se bakterie, které konzumují plast

9. květen 2016

Japonští vědci objevili bakterie, které nečekaně dobře konzumují PET lahve. Svůj nález publikovali v časopise Science.

Zmíněné bakterie plastové lahve nejen rozkládají, ale můžou se jimi dokonce živit. Vyrábějí látky - enzymy, které dokážou plast rozložit na oxid uhličitý a vodu.

Název nově objeveného mikroba Ideonella sakaiensis 201 - F. Jeho recyklační účinky vědci vyzkoušeli na skládce odpadu.

Jak chránit mořské dno

PET lahve ohrožují životní prostředí, protože se v podstatě nerozkládají.

„Plasty se rozpadají na velké částečky, které se splavují do moře a tam klesají na dno,“ připomíná molekulární genetik Jan Pačes.

Dříve se vědělo, že plasty dokáže rozložit jen vzácný druh houby, ten ale není tak flexibilní. U bakterií je šance využít je v širším měřítku.

Recyklace za měsíc a půl

Nově objevené bakterie k rozkladu PET lahve potřebovaly třicet stupňů Celsia a, dva enzymy, které plast rozloží, Trvalo jim to šest týdnů.

Jedním enzymem rozbijí PET lahve částečně a druhý práci dokončí. Chemické složení enzymů bylo podle autorů studie dost netradiční.

Podle ůdajů Světového ekonomického fóra ročně spotřebujeme 311 milionů tun plastů a jen 14 % z toho dokážeme zrecyklovat.

autor: mam
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.