Někteří zemědělci na Litoměřicku mění kvůli změně klimatu rostliny, které pěstují

12. březen 2025 15:05

Největší audioportál na českém internetu

Setí pole (ilustr. foto) | Foto: Jitka Cibulová Vokatá, Český rozhlas, Český rozhlas

Někteří zemědělci na Litoměřicku mění kvůli změně klimatu rostliny, které pěstují

Na polích v Ústeckém kraji se naplno rozběhla nová sezona. Zemědělci začínají se setím a napjatě sledují, jaké bude počasí. Zima byla totiž opět teplá a mnoho srážek nepřinesla.

Kromě tzv. jařin, tedy jarních obilovin, se v těchto dnech seje například mák nebo hrách. Skladba plodin se přitom částečně mění – třeba v Klapém na Litoměřicku letos zařadili vedle tradičních plodin i sóju. Podle ředitele tamního zemědělského družstvy Otakara Šaška sója nepotřebuje tolik vláhy, proto se vyplácí pěstovat ji v sušších obdobích.

Některé rostliny uměly naše babičky dokonale využít i k barvení látek

Na Chomutovsku například zemědělci přecházejí částečně na ekologické zemědělství. Ředitel společnosti Agrocom Hrušovany Jakub Bodnarik uvedl, že na úkor pšenice začali pěstovat například světlici barvířskou nebo svazenku.

Úrodu pšenice také ovlivňuje množství dobře načasovaných a rovnoměrných srážek. Zemědělce v Ústeckém kraji teď zatím sucho netrápí, všichni oslovení zemědělci se ale shodují, že sněhu letos nebylo dost. S napětím proto sledují, jak srážkově vydatné budou následující měsíce.

Pěstování řepy cukroky je na ústupu

Zemědělci letos také vysévají méně řepy cukrovky. Ubylo jí třeba na Litoměřicku. Podle Otakara Šaška z Klapého je totiž méně odbytišť. 

Cukrová řepa, zelenina, potraviny (ilustrační foto)

Jen letos v Česku ubyde přes 10 000 ha řepy cukrovky. Pěstitelé v Bohušovicích nad Ohří ji pak podle předsedy představenstva společnosti Agrokomplex Jaroslava Zemana letos přestali pěstovat úplně.

Dobrou zprávou je, že se po loňských mrazech vzpamatovaly vinice – narostlo i hodně zelených výhonů Vinaři jsou proto zvědaví, jaká bude letošní sezóna.

Jak bude vypadat chmelová sezóna by mohlo být jasnější v dubnu – chmel má totiž hlubší kořeny a sucho by se na něm mohlo projevit až později.