Novinář Kytka: Velkorysá dohoda EU s Británií mě zaskočila. Tlustá čára za brexitem to ale zřejmě nebude

7. březen 2023

Velká Británie a Evropská unie se koncem února dohodly na obchodních pravidlech v Severním Irsku. Přestože jde po letech sporů o jasně pozitivní signál, tlustá čára za brexitem to nebude. Jak Britové vnímají odchod z Evropské unie? Může severoirský protokol vyvolat politický rozkol? Publicista Ivan Kytka v audiozáznamu ještě vysvětlí, proč je na Britských ostrovech nedostatek zeleniny, i to, jak si v úřadu vede nový monarcha.

„Velkorysost Evropské unie, se kterou přistoupila k britským požadavkům, mě zaskočila,“ přiznává na úvod pořadu Jak to vidí... novinář působící ve Velké Británii Ivan Kytka. „Na severu irského ostrova se totiž vytvoří zvláštní zóna, kam budou moci Britové vyvážet prakticky cokoli bez jakéhokoli omezení a kontrol, a bude se patrně doufat, že hranice mezi Severním Irskem a Irskou republikou, byť neexistující, bude nepropustná pro zboží, které není v Evropské unii povolené.“

Nová kapitola?

Podle Kytky chtěl nepochybně Brusel dát najevo, že po letech nelehkých jednání, sporů a otevřeného či skrytého nepřátelství, kdy byl u moci premiér Boris Johnson, by s novým premiérem Rishi Sunakem mohla přijít nová kapitola nových zlepšených vztahů. „Vstřícné kroky Bruselu jsou skutečně bezprecedentní. Přesto si nemyslím, že by tento protokol mohl být tlustou čárou za brexitem.“

V Británii se totiž podle Kytky otevřeně hovoří o tom, že brexit nikdy neskončí. „Brexit je vnímán jako takové perpetuum mobile, které se živí z drobných sporů a nedorozumění. Potrvá proto možná celou generaci, než se podaří brexit narovnat nebo obě strany usmířit.“

Rozkol nehrozí

Propagátoři brexitu v čele s Borisem Johnsonem osamostatnění Británie od Evropy před třemi lety masivně slavili. Vedle nich stojí eurofilové, kteří se z odchodu dodnes nevzpamatovali. Obecně lze ale říci, že Britové berou brexit pragmaticky. Uvědomují si nevýhody, které spočívají v tom, že nemohou volně cestovat do Evropské unie za prací nebo za studiem. Dopad to má i na britské vědce. Občanská válka nebo větší občanská nespokojenost ale nehrozí.“

Euroskeptické křídlo Konzervativní strany si nicméně vzalo čas na podrobné prostudování protokolu. „Zdá se ale, že tentokrát tu není politická vůle vyvolat vážný rozkol ve straně a hlasovat masově proti. Dokument s velkou pravděpodobností Parlamentem projde. Povzbudivé hlasy přicházejí i ze Severního Irska, kde místní demokratičtí unionisté bojkotovali tamější samosprávu i exekutivu. Teď dávají najevo, že rovněž nebudou hlasovat proti,“ uzavírá Ivan Kytka.

autoři: Zita Senková , Ivan Kytka , opa
Spustit audio

Související