Peking 2022. Olympijský zápisník Davida Jakše

Čínská popelka na sportovním bále? Asijská velmoc chce držet krok se světem i ve sportovním průmyslu

Olympijské ideály jsou jistě ušlechtilé, ale každá pořadatelská země se snaží světu ukázat, že co možná nejvíc toho zvládne vlastními silami. A platí to i pro Čínu. Ta se například snaží při personálním obsazování olympijských míst prosazovat vlastní obyvatele. Když pomineme vysoce sofistikované zahraniční výrobce ledu, sněhu nebo stavitele lyžařských tratí, dostali cizinci i poměrně kuriózní šance, jak na sebe upozornit.

Čínský dětský sbor zpívá během slavnostního zahájení oficiální olympijskou hymnu. Samozřejmě v originále, tedy řecky! To je podle některých zahraničních účastníků zatím nejsilnější, nesportovní zážitek letošní olympiády.

Atmosféra bez publika

Řečtina je v olympijské hymně nedotknutelná, ale cizinci dostali od pořadatelů šanci mladé Číňany oslovit i moderní hudbou. Song, jménem Tia jou, neboli „Pojďme na to, pojďme do toho!“, měl původně rozhýbat čínské diváky na tribunách a vytvořit v zimních arénách tu správnou atmosféru.

Vyvěšení vlajky na zahájení zimních olympijských her v Pekingu

„Jako cizinci jsme dostali šanci napsat a představit svou vlastní melodii pro olympiádu a máme radost, že se líbí. To, že ale nemá vlastně koho na těch tribunách nastartovat, to už je věc jiná,“ vysvětluje Bill Neenan, který melodii napsal a nabídl ji k nazpívání Jade Lin, zpěvačce s čínskými kořeny.

 Společně pro sdílenou buducnost

Tak zní oficiální motto zimní olympiády v Pekingu. Cizinci jsou samozřejmě nedílnou součástí všech olympijských soutěží – jako rozhodčí, časoměřiči nebo manažéři jednotlivých sportovišť.

Na první pohled je ale zřejmé, že se Čína oproti minulé olympiádě loni v Tokiu snažila své lidi dosadit na většinu nižších pozic – do infostánků, akreditačních center, ale třeba i do kontaktních míst v olympijském vysílacím centru.

„Jezdím po světě po velkých sportovních akcích a to, jaký skok udělala Čína v oblasti zimních sportů, je neuvěřitelné. Pořád si asi budeme najímat experty z Japonska, z Evropy nebo z Ameriky, ale víc a víc toho budeme umět už udělat sami,“ říká s hrdostí v hlase snowoardista a čínský podnikatel Pang Tan Tien.

V zemi, které měla v roce 1996 oficiálně jednu sjezdovku s vlekem a o 26 let později jich provozuje přes osm set, by bylo bláhové se panu Pangovi posmívat.

autoři: David Jakš , and
Spustit audio

Související