Plyn a jádro mezi zelené zdroje nepatří. Jde o greenwashing, kritizuje krok EU expert na energie Sequens

11. červenec 2022

Evropská unie zařadila zemní plyn a jadernou energii mezi ekologické zdroje. Je to pro Česko dobrá zpráva? Europoslanec hnutí ANO Ondřej Kovařík to vnímá jako nutnost pro financování souvisejících projektů, energetický expert Edvard Sequens připomíná, že tzv. taxonomie není závazná, je na úrovni doporučení, takže rozhodování investorů neovlivní.

„Jádro a plyn mezi zelené zdroj nepatří. Jde spíš o greenwashing, tedy to, čemu tzv. taxonomie měla předejít,“ uvádí v Pro a proti Sequens.

Čtěte také

Kovařík považuje zařazení plynu a jádra mezi zelené zdroje za správné. „Rozhodnutí Evropského parlamentu je třeba vidět nejen jako součást snah dekarbonizovat Evropu, ale také tyto snahy zasadit do aktuálního kontextu.“

„Návrh doplnit taxonomii o jádro a plyn přišel ještě před ruskou agresí na Ukrajině,“ upozorňuje expert. „Tato změna je interpretována jako zásadní vítězství Česka v jeho jaderné budoucnosti, ale taxonomie je záležitost jen doporučující, není povinná, ani nic nezakazuje.“

Norma versus ztížené financování

Kdyby jádro a plyn jako přechodné technologie nebyly zařazeny pod taxonomii, znamenalo by to výrazné ztížení financování, ale i pojištění a zajištění projektů, namítá politik. „Jde především o nástroj, který má indikativní povahu pro finanční instituce. A dostavby jaderných bloků budou vyžadovat finance i ze strany těchto institucí.“

„Jádro ani plyn mezi trvale udržitelné zdroje nepatří,“ opakuje Sequens. „U jádra je nevyřešená otázka radioaktivních odpadů a třeba také dopadů na vodní zdroje, což například zrovna u Dukovan problém je.“

Čtěte také

Kovařík ale věří, že i v rámci připravovaných tendrů jako dostavba Dukovan bude Česko všechny podmínky schopné splnit. „Byl investován masivní politický kapitál z české strany, aby jádro a plyn byly vnímány jako udržitelné. Navíc jako republika v tuto chvíli nemáme jiné možnosti energetického mixu.“

Otázkou prý je, zda Česko dokáže i během přechodné plynové fáze snížit závislost na této surovině. „Pořád to nahrává Rusku jako dominantnímu dodavateli plynu do zemí EU, proto se i oni snažili, aby plyn do taxonomie prošel. Pro investory v Česku to sice dobrá zpráva je, ale z hlediska normy to dobře není,“ shrnuje Edvard Sequens.

„Pokud bychom neměli zemní plyn jako udržitelnou technologii pod taxonomií, tak by jakékoli investice do velkých infrastrukturních projektů souvisejících s plynem nedávaly finančním institucím smysl. Měli bychom pak velký problém sehnat kapitál, proto má smysl zemní plyn jako přechodnou technologii v rámci taxonomie podporovat,“ konstatuje Ondřej Kovařík (ANO).

Poslechněte si celé Pro a proti Karolíny Koubové.

autoři: Karolína Koubová , oci
Spustit audio

Související