Politoložka Vladimíra Dvořáková: Spíše než stíhačky řešme bezpečnost z širšího hlediska. Léky, technologie i ochranu civilního obyvatelstva
Prezident Petr Pavel včera vystoupil ve Sněmovně na mimořádné schůzi k obranyschopnosti Česka. Téma bezpečnosti by mělo být podle něj společné všem stranám a nemělo by být součástí politického boje. Opozice, která jednání iniciovala, se ale neveřejné části diskuse nezúčastnila. Vyšel apel hlavy státu do ztracena? Politoložka Vladimíra Dvořáková ještě přiblíží, jak politické strany zbrojí na podzimní volby, i to, proč někteří raději sázejí na negativní kampaň.
Neveřejné části jednání Sněmovny se opoziční hnutí ANO a SPD odmítly zúčastnit. Prý kvůli utajenému režimu přišly o možnost seznámit veřejnost s jejich názory. „Stalo se přesně to, před čím ve svém projevu prezident varoval,“ shrnuje v pořadu Jak to vidí... politoložka Vladimíra Dvořáková.
Čtěte také
„Dohoda, jaký prostor nechat pro diskusi, ale podle mne byla možná. Pokud by obě strany projevily vůli. V utajeném režimu mohl hovořit jen náčelník generálního štábu Karel Řehka,“ domnívá se politoložka.
Schůdnější variantou by proto podle ní mohl být model, kdy by klíčová témata řešily výbory. „Mohlo by se to týkat mnoha otázek, které nás pálí. Jako třeba závislosti na Spojených státech z hlediska technologií a řízení, nákupu zbraňových systémů, obranyschopnosti z hlediska Evropy i analýzy rizik obecně.“
Bezpečnost z širšího hlediska
Důležitá debata by se ale podle Dvořákové měla vést i o ochraně civilního obyvatelstva, protože by to bylo využitelné i v dobách míru při jakékoli přírodní pohromě. Nosným tématem by byla i závislost na lécích a schopnost zabezpečení léčiv v případě jejich výpadku. A samozřejmě debata o technologiích, které mohou ovlivnit všechno.
„Spíše než bavit se o tom, jaký typ stíhaček pořídit, by bylo dobré dotvořit obecnou koncepci evropské obrany, která bude reagovat na současnou situaci. Nemusí se přitom jít ani příliš do hloubky, spíše je potřeba některé otázky vysvětlit a ukázat, že se pracuje na koncepci a hledá se cesta,“ uzavírá Vladimíra Dvořáková.
Související
-
Historik Stehlík: Po setkání Trump-Zelenskyj svět zažil šok. Mnichov a 30. léta ale znovu nežijeme
Bezpečnost a obrana země jsou témata, u kterých by měly být vlastní zájmy upozaděny. Historie i současnost ale ukazují opak. Proč se vyvarovat historických přirovnání?
-
Politolog Petr Just: Povinná vojna na tři měsíce? Jsou i jiné možnosti, jak zvýšit stavy armády
Součástí kampaně před volbami do Poslanecké sněmovny budou s ohledem na zahraničněpolitickou situaci bezpečnostní témata. Jak moc reálné je znovuzavedení vojenské služby?
-
Kubičko: V Evropě jsou jen dvě jaderné velmoci. Proč nemůže být evropská armáda silná jako americká?
Podle premiéra Petra Fialy se Evropa musí zbavit regulací a více investovat do obrany. Jak může ke stabilitě přispět Česká republika? A může mít Evropa svoji armádu?
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.