Pomůže hypnóza přestat kouřit? A zbavit se epilepsie? Na časté otázky odpovídá hypnoterapeut Šimon Pečenka

1. duben 2025

Největší audioportál na českém internetu

Ilustrační foto | Foto: Shutterstock

Hypnóza v psychologii. Hostem magazínu Zdravíčko je místopředseda Českého spolku hypnoterapeutů Šimon Pečenka

Hypnóza patří mezi legální metody psychiatrie, psychoterapie a takzvané hypnoterapie. Té se věnuje Šimon Pečenka, místopředseda Českého spolku hypnoterapeutů. V pořadu Zdravíčko vysvětlil, že hypnózy a sugesce se dá s úspěchem využít v případech, kdy je zdravotní problém podmíněn stavem duše. Jestliže lékaři vyloučí jiné, hmatatelné diagnózy, může hypnóza pomoct třeba s migrénami, nespavostí, koktáním a podobně.

A co zlozvyky, mohla by hypnóza pomoci přestat třeba s kouřením? „Kouření, návykové látky, alkohol, hubnutí, přibírání – tam je prvotně potřeba, aby člověk byl skutečně rozhodnutý, že s tím chce skoncovat. Není důležité, jestli má silnou vůli, s tím hypnoterapie umí pracovat, umí nabídnout spoustu pomůcek, ale prvotní je rozhodnutí. Vědomá mysl je totiž silnější než podvědomí. A když se vědomě rozhodnu, že si zapálím, tak si můžu dát jakoukoli sugesci a stejně si zapálím,“ odpovídá Šimon Pečenka.

Bylo by riskantní zkusit hypnózu či sugesci v rozhlasovém vysílání? „Ano, kdybych se moderátora pokusil uvést do klidu a poslouchal by nás někdo při řízení auta, je riziko, že by ztratil pozornost,“ říká hypnoterapeut. Poslouchat tedy například podcast o autohypnóze a autosugesci za volantem podle něj není dobrý nápad. „Ztratíte reakční schopnost, můžete vplout do svého světa a ten reálný se rozplyne,“ potvrzuje.

Čtěte také

Pro koho hypnóza vlastně je a pro koho není? „Do hypnózy určitě nesmí člověk, který má schizofrenii, protože hlas terapeuta by se mohl stát dalším z fiktivních hlasů. Silná hraniční porucha osobnosti, silná retardace – tam to není tak, že by člověk do hypnózy nesměl, ale ona nebude fungovat, protože ten člověk nebude správně spolupracovat. Podobně stařecká demence nebo Alzheimerova choroba. Je zkrátka několik diagnóz, u kterých se nedoporučuje vstupovat do hypnózy,“ uvádí Šimon Pečenka.

Často dostává otázku, zda by se dala hypnoterapií řešit epilepsie. „Spousta odborníků na hypnózu zastává názor, že by se s epilepsií do hypnózy nemělo, mám ale i několik kolegů, kteří to vyzkoušeli. Výsledek byl ovšem mizivý, takže bych do toho skutečně nešel,“ zmiňuje.

V hypnotickém stavu se naopak podle něj dá pracovat s ADHD. „Neříkám, že se dá zcela vyřešit, to ne, ale utlumit tuto poruchu pozornosti pomocí sugescí je možné. To už jsem zažil. Je to ovšem obtížnější a je potřeba postupovat individuálně podle konkrétního člověka,“ upřesňuje.

Hrozí, že pacient pod vlivem sugesce udělá něco, co by nechtěl? A může se z autohypnózy neprobudit? Celý rozhovor s hypnoterapeutem Šimonem Pečenkou si poslechněte v magazínu Zdravíčko.

Související