Mnoho dětí se potýká s migrénami. Bolesti hlavy spouští stres, počasí, nevhodné nápoje i jídlo z fastfoodu
Stále více dětí trpí bolestmi hlavy. I proto vznikají specializovaná centra. V nemocnici v Jindřichově Hradci ho vede lékařka Jana Beranová. Za zvýšený počet malých pacientů s tenzními bolestmi hlavy a migrénami podle ní může dnešní životní styl, úzkosti, které odstartoval covid, i různé spouštěcí mechanismy. A samozřejmě dědičnost a hormonální změny.
Právě hormonální změny nejčastěji spouští migrény u teenagerů, ale bolestí mohou trpět už i kojenci. „U miminek nejde zřejmě o bolest hlavy jako takovou, často jsou to bolesti bříška. U některých dětí, které trpěly na silné koliky, to mohla být předzvěst migrény. U dětí o pár měsíců starších se migréna může projevit stočením hlavičky ke straně, říká se tomu tortikollis a jde o strnulé držení hlavy,“ vysvětluje Jana Beranová.
U dětí od dvou do čtyř let se podle ní migréna může objevovat ve formě poruchy rovnováhy. „Je to náhlé motání hlavy a zvracení. Příznaky, které nás obvykle vyděsí, a tak tyto dětičky často končí v nemocnici na akutním vyšetření. To děláme podrobné, abychom vyloučili jiné onemocnění. A pokud nic nenajdeme, často určíme, že dítě trpí právě migrénou,“ vypráví.
Předškolní děti mohou mít syndrom cyklického, tedy opakovaného zvracení. „A ani je u toho nemusí bolet hlava, přesto i toto je dětská migréna,“ doplňuje vedoucí lékařka Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy u dětí při Nemocnici Jindřichův Hradec.
„Migréna se hodně dědí. Je tam velká genetická vazba, takže většinou na migrénu trpěla babička, maminka, v menší míře i mužský člen rodiny,“ poznamenává s tím, že migréna pacienta trápí celý život. „Jde o citlivější nastavení organismu na některé podněty. Tělo na ně zareaguje migrénou, což je nejdřív elektrická reakce mozku, později i chemická reakce mozku. Ta vyvolá bolest a způsobí i ostatní příznaky.“
I když je migréna na celý život, zvládnout se určitým způsobem dá. Je to nanejvýš žádoucí, protože může velice negativně ovlivnit kvalitu života. „Je důležité, aby migrenici měli co nejpravidelnější denní režim a co nejméně výkyvů z něho. A také aby se nedostávali do kontaktu se svými spouštěči,“ zdůrazňuje Jana Beranová.
Čtěte také
Někdy se reakci nedá zabránit, potom je potřeba vzít včas léky a nenechat takzvaně „rozjet“ akutní migrenózní záchvat. „Ale někdy se tomu dá předcházet, to znamená, že k situaci vůbec nedojde a migréna se nespustí,“ uklidňuje lékařka.
Jestliže má dítě migrény často, pak se lékaři snaží citlivost jeho organismu na spouštěče snížit a stabilizovat nervové membrány, aby nebyly tak přecitlivělé. Děje se tak prostřednictvím preventivní terapie a léků.
„Spouštěčů je celá řada a jsou hodně individuální. Každý migrenik má své vlastní. Ale u dětí je nejčastějším spouštěčem stres. A ten nemusí být vždy záporný,“ vypráví ze zkušenosti Jana Beranová, „stres může být i pozitivní. Například dítě má narozeniny a těší na svou oslavu tak moc, že se ráno probudí s migrénou, zvrací a oslava je zkažená.“
Kromě stresu může být spouštěčem počasí, nedostatek či přebytek spánku, přetížení, nevhodný pitný režim. A to nejenom známý nedostatek tekutin, ale také pokud dítě pije kofeinové a energetické nápoje. A kapitolou pro sebe samou jsou potraviny. Známými spouštěči jsou čokoláda, oříšky nebo fastfood.
Celý rozhovor s vedoucí lékařkou Centra pro diagnostiku a léčbu bolesti hlavy u dětí v jindřichohradecké nemocnici Janou Beranovou si poslechněte v magazínu Zdravíčko.
Související
-
Čtvrtina českých dětí má nadváhu až obezitu. Provází je zdravotní potíže a na další si zadělávají
Každé čtvrté české dítě se podle údajů zdravotního ústavu potýká s kily navíc. Přibližně 15 procent dětské populace trpí obezitou, dalších 10 procent má alespoň nadváhu.
-
3 otázky, díky kterým můžete poznat, že vaše dítě trpí vadou páteře
Až deset procent českých dětí trpí vadami páteře. Pokud je neodhalíme včas, mohou vést k trvalé, celoživotní bolesti. Páteř se křiví a dochází k degenerativním změnám.
-
Ještě v pátek hraje fotbal a v pondělí je na smrt nemocný. Leukémie se projevuje rychle, říká lékař
Od roku 1981 léčí Jan Starý dětskou leukémii. V Praze otevíral specializované oddělení i celou kliniku a spolu s kolegy zvedl úspěšnost léčby z deseti procent na devadesát.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.