Poruba, Fifejdy nebo Jindřiška. Ostrava spojila svůj život se sídlišti

23. říjen 2020

Seriál Ostravská sídliště se věnuje specifickému typu obytné zástavby v průmyslovém velkoměstě. Podle historika architektury Martina Strakoše z Národního památkového ústavu v Ostravě, který seriálem provází, si toto město nelze představit bez sídlišť.

Všechny epizody

Sídliště představují pro historii architektury nebo urbanismu zásadní doklad společenského vývoje 2. poloviny 20. století. Na území Ostravy se podle databáze Českého statistického úřadu nachází 3 400 panelových domů, jak píše Martin Strakoš v úvodu knihy Ostravská sídliště, kterou vydal Národní památkový ústav v Ostravě a kterou je seriál inspirován. Společně s Martinem Strakošem se podíváme do lokalit, které určují podobu značné části města. Jedná se o Vzorné sídliště u Bělského lesa, Nový Zábřeh, Ostravu-Porubu, sídliště Jindřiška a Fifejdy.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.