Poruba, Fifejdy nebo Jindřiška. Ostrava spojila svůj život se sídlišti

Vzorné sídliště u Bělského lesa

Název Vzorné sídliště u Bělského lesa odkazoval na záměr sídliště pojmout jako vzorové, tedy jako ukázku ideálního způsobu výstavby nové formy hromadného bydlení po roce 1945.

V 50. letech mocenské složky komunistické strany rozhodly přejmenovat sídliště na Stalingrad, což lze považovat za symptom sovětizace Československa po komunistickém převratu v únoru 1948. Po odhalení Stalinových zločinů se začaly likvidovat připomínky sovětského diktátora a i sídliště získalo řadu nových pojmenování, od Stalingrad-Bělský les, přes Bělský les, Nový Zábřeh až po označení Jižní Město. Centrem sídliště je náměstí Slovenského národního povstání.

Ostrava – Zábřeh, vzorné sídliště u Bělského lesa

„Návrh centrální částí Vzorného sídliště u Bělského lesa v padesátých letech minulého století vytvořil Jiří Kroha, který byl považován za hlavního představitele socialistického realismu – a to i přesto, že původně byl průkopníkem funkcionalismu – v české architektuře. A toto náměstí s kulturním domem, obchodním domem, poliklinikou a poštou mělo být jednou z ukázek, jak měl socialistický realismus vypadat.“ Zasazuje architektonicko-urbanistický koncept sídliště do kontextu doby historik architektury Martin Strakoš z Národního památkového ústavu v Ostravě.

Výsledkem celého rozvržení byla ansámblová kompozice. Ansambl představoval zásadní pojem v tehdejší oficiální teorii urbanismu a stavby měst.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.