Příznaky, ohrožené skupiny i mýty o rouškách. To nejdůležitější, co víme o koronaviru

30. leden 2020

Hrozí vám nákaza ze zboží z Číny? Na otázky i obavy posluchačů odpovídá Zdeňka Jágrová, ředitelka protiepidemiolockého odboru Hygienické stanice hlavního města Prahy.

Jak poznáte nakažení koronavirem?

„Příznaky koronaviru jsou typické příznaky virózy: horečka nad 38 °C, zánět nosohltanu, kašel... Takové běžné příznaky, které mnohdy podceňujeme. Bohužel nejsou jednoznačně příznačné.“

Pro koho je koronavirus opravdu nebezpečný?

„Těžší průběh onemocnění a smrtelné případy byly v Číně u starších osob a u chronicky nemocných. Je ale nutné porovnávat populace. Ta čínská je mnohdy z velmi chudých vrstev, podvyživená, s různými nemocemi, běžná zdravotní péče tam není dostupná.“

„Taky podmínky pro šíření viru jsou v každé zemi jiné. Každá země má jiný způsob dopravy, jiný způsob kontaktu... Například na pandemickou chřipku v roce 2009 zemřely v Mexiku stovky lidí. Než se ale rozšířila do Severní Ameriky a Evropy, tak už tak dramaticky virulentní průběh neměla.“

Potvrzené případy koronaviru podle regionu/země v období leden až únor 2020. Zdroj: Wikimedia Commons. Licence: CC BY-SA 4.0.

Jaká je inkubační doba koronaviru?

„Maximální inkubační doba je 14 dnů. Je to z důvodu předběžné opatrnosti. Většina lidí onemocní vždycky v polovině inkubační doby. Asi 80 % lidí onemocní do sedmého dne. Pokud se příznaky neobjeví ke konci inkubační doby, může si být člověk téměř jist, že patrně z tohoto zdroje nákazy neonemocněl.“

Logo

Proč je to koronavirus?

„Název určitě není z Číny. Je z toho, jak ten virus vypadá: jako kdyby měl nad sebou takovou korunku, svatozář. A od této korony dostal jméno – koronavirus. 2019-nCoV má své bratrance MERS a SARS.

Může koronavirus zmutovat s chřipkou?

„Aby chřipka mohla zmutovat, potřebuje prase. Ani koronavirus se nemůže potkat s chřipkou. Nemůžou se spojit a udělat nový virus. To tak prostě není. Ale koronavirus sám může měnit svoje vlastnosti.“

Jak pomáhají roušky?

Chirurgická rouška

„Roušku by určitě měli nosit nemocní. Kdo nemocný není, může nosit roušku s tzv. výdechovým ventilem. Pacient, který je nemocný nebo u kterého je předpoklad, že by byl nemocný, má roušku bez výdechového ventilu.“

„Levné chirurgické roušky jsou vyrobeny z tenké tkaniny a měly by se vyměňovat po dvou hodinách. Dnes existují roušky s nanovlákny nebo roušky FFP+číslice. Rouška FFP2 postačí v běžném kontaktu, FFP3 se doporučují zdravotnickému personálu při ošetřování nemocných pacientů.“

Hrozí vám nákaza ze zboží objedného z Číny?

„Uvnitř balíčku by určitě virus neměl vydržet. Protože jako všechny viry je velice citlivý na zaschnutí. Viry můžou přežívat různě. Záleží vždycky na vlhkosti vzduchu, na tipu povrchu. V kartonové krabici virus zasýchá velmi rychle. Třeba na papíru knihy případné viry zaschnou během několika hodin.“

Čtěte také

„I pravděpodobnost, že by virus přežil na povrchu igelitového obalu je velmi nízká. Pokud máte obavy, po rozbalení zboží si umyjte ruce teplou vodou s mýdlem nebo prostředkem na desinfekci rukou.“

Hrozí vám nákaza při konzumaci ovoce nebo čajů z Číny?

„Já bych určitě ovoce konzumovala. Neměla bych s tím problém. To ovoce určitou dobu cestuje, musí dozrávat. Pokud máte obavy, ovoce oloupejte a po oloupání si umyjte ruce a pak teprve konzumujte.“

„Zatím nebylo uvaleno žádné embargo na výrobky z Číny. Ani na výrobky potravinářského charakteru. Čaj se zpracovává většinou strojově, balí se strojově. A i když se balí ručně, je to suchá směs, kterou přelíváte horkou vodou. Tam bych riziko vůbec neviděla.“

Chrání očkování proti zápalu plic při napadení koronavirem?

„Určitě ne. Protože očkování proti zápalu plic vyvolanému bakterií, pneumokokem, nemůže chránit proti virovému zápalu plic. Ale určitě je pozitivní. Na virový zápal plic vám totiž může jako komplikace nasednout bakteriální zápal plic. A pokud jste očkován, tak se to nestane.“

Jak došlo ke vzniku koronaviru? Proč koronaviry vznikají většinou v Číně? Jak se na koronavirus připravuje Česko? Na základě čeho lékař rozhoduje, že jde o koronavirus?

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.