Proč nás covid a očkování rozdělují? Někdo má strach ze smrti fyzické, někdo z té ekonomické. Mladí před pandemií poznali jen blahobyt, upozorňuje psycholožka Dana Cooke

11. únor 2022

„Musíme si uvědomit, jaký byl dopad covidu na nás a na naši rodinu, vybízí psycholožka Dana Cook v pořadu Dva na Dvojce. Podle ní společnost rozděluje i marketingová kampaň: „Myslím, že byla udělaná bez porady s psychology. Tečka za covidem bylo zbožné přání. Není to tečka.“

„V prvním táboře jsou lidé, v jejichž rodinách byly dopady zásadní. Došlo třeba k úmrtí. To je skupina lidí, kteří berou vakcinaci a vládní opatření jako něco, co je ochraňuje. Prožili strach a s opatřeními se cítí bezpečně. Je to strach ze smrti, proto jsou emoce tak silné.“

Čtěte také

„Pak je tady trochu zanedbávaná skupina, na kterou měl covid ekonomický dopad. Ztratili živnost, hypotéky, rozvedli se. Ty emoce jsou také silné, protože bojují o přežití,“ shrnuje psycholožka Dana Cook.

Mladí poznali jen blahobyt

„A pak jsou tu lidé, kteří nebyli blízko fyzické či ekonomické smrti, ale zasáhlo to jejich životní styl. To jsou především mladí lidé, kteří žili v blahobytu, neumějí se vyrovnávat s překážkami, a tak se zlobí. Záleží také na tom, jak covid zasáhl jejich rodinu.“

Kontraproduktivní kampaň

Lidi rozděluje i kampaň, dodává Dana Cook. „Myslím, že byla udělaná bez porady s psychology. Tečka za covidem bylo zbožné přání. Není to tečka, ale cesta z chaosu. Když skeptickému člověku řeknete, že tečka je konec, a není, tak pak nebude věřit vůbec ničemu. Kampaň tak může udělat kontraproduktivní efekt na psychiku.“

Jaké jsou její zkušenosti s covidem z USA? Co je při diskuzi s lidmi z opačných táborů nejdůležitější?

Spustit audio

Související