Proteinové mléčné výrobky cílí na sportující lidi. Dá se ale věřit etiketám? A co obsah cukru?

20. září 2023

V posledních letech se v regálech s mléčnými výrobky objevují produkty, které slibují vysoký obsah proteinů. Oblíbené jsou napříč všemi kategoriemi sportovců. Na co si ale při jejich konzumaci dát pozor? A dá se věřit etiketám? Organizace dTest otestovala 16 druhů jogurtů, pudingů a tvarohových dezertů s navýšeným obsahem bílkovin a posvítila si i na islandské skyry. Mimo jiné zjistila, že ne všechny výrobky obsahují to, co slibují.

Zabaleny jsou obvykle v tmavých obalech s nápisem high protein nebo protein. Na první pohled tak vypadají spíše jako zboží z posilovny. „I když se ale tváří, že jsou uzpůsobené pro lidi, kteří se hýbou, cvičí nebo potřebují nahnat svalovou hmotu, ve své podstatě se jedná o obyčejné jogurty, pudinky nebo tvarohy, ke kterým byla přidána mléčná bílkovina navíc,“ vysvětluje redaktor dTestu Jan Maryška.

Do testu bylo vybráno 16 bílkovinami obohacených jogurtů, pudinků a tvarohových dezertů. „K nim jsme přiřadili i na výrobu záhadný islandský skyr, který je díky tomu, že jde o výrobek na pomezí jogurtu a tvarohu, bohatý na bílkoviny sám o sobě.“

Výsledky dTestu:

  • Největší podíl bílkovin obsahoval jahodový tvarohový dezert značky Lidl Pilos. Bílkoviny se na energetické hodnotě celého výrobku podílely 70 %.

Více cukru než bílkovin

Hlavní slovo v testu mělo samozřejmě měření obsahu bílkovin. „Zajímalo nás ale nejenom to, kolik bílkovin výrobek obsahuje, ale také to, jak velký díl své energetické hodnoty bílkovinami pokrývá. Posilující člověk totiž určitě ocení, když ve výrobku není příliš mnoho zbytečných jalových kalorií navíc, například z přidaného cukru,“ přibližuje Maryška.

Čtěte také

Bohužel test odhalil hned několik výrobků, kde cukru bylo o něco více než samotných bílkovin. Přínos takových produktů je pak podle Maryšky více než diskutabilní. Laboratoř se zaměřila kromě dalšího i na mikrobiologický rozbor. „Zajímalo nás, jestli jogurty opravdu obsahují tolik jogurtových kultur, kolik obsahovat mají. V případě fermentovaných skyrů jsme počítali, kolik prospěšných bakterií v nich najdeme.“

Obecně nejvíce bílkovin v sobě ukrývaly proteinové dezerty na bázi tvarohu a hned za nimi jogurty. „V případě pudinků jsme měli výhrady k tomu, jak moc jsou sladké. Ty, které nebyly sladké, v sobě zase obsahovaly náhradní sladidla, což rozhodně není úplně ideální cesta, jak snižovat příjem cukru.“

Méně bílkovin i jogurtových kultur

Nejslabší porci bílkovin nabídly islandské skyry. V porovnání s běžným jogurtem je ale i 11 g bílkovin na kelímek pořád slušné číslo. Je to zhruba o třetinu víc než u obyčejného jogurtu. Bohužel údajům na etiketě se ne vždy dá věřit. Čtyři skyry různých značek z Bohušovické mlékárny v našem testu slibovaly na etiketě mnohem větší podíl bílkovin, než ve skutečnosti obsahovaly. Proto si od nás vysloužily celkově nedostatečné hodnocení.“

Dalším nepříjemným problémem byl nedostatečný obsah jogurtových kultur u proteinového jogurtu značky Zott. Z očekávaných sto milionů jogurtových kultur se tam našly řádově pouze desetitisíce. Z hlediska legislativy to ale bylo v pořádku, protože výrobek nebyl pojmenovaný jako jogurt, ale jako jogurtový výrobek. V pojmenování výrobku tedy opravdu rozhoduje každé slovíčko a číst etikety se vyplatí,“ doporučuje redaktor DTestu.

Spustit audio

Související