Ráj filmařů, turistů i horolezců: V Prachovských skalách najdete pozůstatky starého hradu

Vznikly v druhohorách, dosahují výšky až 40 metrů, nacházejí se v nich pozůstatky starého hradu a jsou označovány jako ráj pro turisty a horolezce.

Prachovské skály jsou známé nejen z písně Ivana Mládka, ale i z filmů a pohádek jako například Malá mořská víla, Princ Bajaja, Jak dostat tatínka do polepšovny, a dokonce i z amerických hororů Hellboy a Van Helsing.

Nacházejí se u obce Prachov nedaleko Jičína. Skalní město vzniklo jako přírodní útvar z usazenin pískovců, slínovců a opuk. Jejich členění utvářela vulkanická činnost, která narušila horninu a pomocí působení deště a slunce se rozpadla do tvarů, které známe dnes.

Skalní věže, bloky a sloupy můžeme vidět při průchodu turistickými stezkami, které vedou roklemi, soutěskami, stržemi, ale i Císařskou chodbou anebo Myší dírou.

Odměnou za výstup na vrcholky je vyhlídka na Český ráj. A kdo se zadívá hodně pozorně, možná uvidí i bájný les Řáholec, kterým se proháněl loupeživý švec Rumcajs v pohádkách Václava Čtvrtka.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.