Richard Hindls: Krach dodavatelů energií se na trhu teprve projeví. Porostou jak ceny energií, tak spotřebitelské ceny

28. prosinec 2021

I týden po Vánocích pokračují krachy dodavatelů energií v Česku. Jak elektřiny, tak plynu. Co to udělá s trhem? A na jak dlouho?

„Trh to teprve ovlivní,“ je si jistý ekonom Richard Hindls. „Protože se nám blíží klíčové datum 1. 1. 2022. V současné době je například odpuštěno DPH a to se tam 1. 1. vrátí. Taky budou vznikat nové zálohy, nové smlouvy. Tohle se určitě po Novém roce projeví.“

„Bohužel se to promítne nejenom do přímých cen energií, ale do celého indexu spotřebitelských cen, tj. do míry inflace. Protože nejde jen o energie, ale i o to, kdo energii používá třeba v dopravě nebo jiné výrobě. To nám ty ceny energií bude zvyšovat i mimo to, co mi sami spotřebováváme přímo.“

„Ale opravdu si netroufám říct, jestli to bude záležitost ještě několika měsíců nebo několika let. Spíš si myslím, že to bude krátkodobější záležitost. Že by se ta věc mohla během druhého pololetí trošku stabilizovat,“ uvažuje ekonom v pořadu Jak to vidí…

Zase to přejde

Ekonom Richard Hindls

„My jsme podobné šoky v minulosti zažili už mockrát. Akorát zapomínáme. Když byla Jomkipurská válka v roce 1973, Izrael vs. arabský svět, cena ropy stoupla prakticky ze dne na den o 100 %. Když přišla válka mezi Irákem a Íránem o zhruba 10 let později, bylo to podobné.“

„Svět je v podobných situacích často zanořen a bohužel se jim neumí úplně bránit. Ale zas to přejde. Věřme, že i tahle záležitost snad nebude trvat příliš dlouho. Ale já to neumím naprognozovat. Spíš tomu věřím, než že bych pro to měl nějaký pádný důkaz,“ přiznává Hindls na Dvojce.

Ceny zemního plynu

Paradoxně ceny zemního plynu pro evropský trh během Vánoc pokračovaly v poklesu. I když se ale cena o Vánocích snížila, je výrazně vyšší než vloni touto dobou. Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka za to mohou chybná rozhodnutí evropských politiků.

Ruský ministr pro energetiku Alexandr Novak (2015)

„Tady už je to o politice. Dnes čteme, že v plynovodu Jamal teče plyn opačným směrem. Rusko říká, že jsou špatně nakontraktovány vztahy mezi ním a západní Evropou. Do toho samozřejmě nevidím, ale řekl bych, že už v tom bude nějaká politika.“

„Protože se těsně před Štědrým dnem prudce snížila cena zemního plynu, tak si sám říkám, jak vlastně ty věci jsou a jak budou vypadat příští rok,“ ptá se Hindls. „Vytvořila se tu nějaká velice nepříjemná situace s cenami energií. Ale jak vidíme, jsou v tom jiné prvky. Politika.“

„Když se podíváte, co stojí za růstem cen, tak třeba u elektrické energie je to celá řada rozhodnutí kolem zelené energie, emisních povolenek, okolo pumpování peněz do ekonomiky… A to už jsou politická rozhodnutí,“ uzavírá Hindls.

Další témata rozhovoru: ekonomika v roce pandemie; ceny energií; zvýšení úrokové sazby; ceny nemovitostí a nájmů; provizorní rozpočet nové vlády; fungování ekonomiky v roce 2022.

Spustit audio

Související